Kertu Ruus • 12. märts 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Mis maksavad maksud?

Keskmine ameeriklane kulutab aastas 26 tundi ehk enam kui kolm tööpäeva oma maksudeklaratsiooni täitmisele. Lisaks kulub tema taskust 220 dollarit aastas maksuabilistele ja tarkvarale. Enam kui 60% Ameerika maksumaksjaist - ehk umbes 86 miljonit ameeriklast - vajab oma ülikeeruliste deklaratsioonide täitmisel professionaali abi.

Kes sellest kõigest võidab? Muidugi need head inimesed, kellelt keskmine ameeriklane abi otsib. "Tulumaksutööstus kasvab iga aastaga. Maksud muutuvad igal aastal aina keerulisemaks, mis paneb maksumaksjaid lootma tulumaksu tasumisel raha eest töötavatele konsultantidele. Kas sina ei tahaks sellest kasvust osa saada?" seisab kõige kiiremini kasvava maksunõu andva ettevõtte Liberty Tax Franchise'i kodulehel ahvatlev kutse maksukonsultantide ridadesse. Firma andmetel on professionaalsed maksudeklaratsioonide ettevalmistajad võitnud ainuüksi viimase kümne aasta jooksul juurde 23 miljonit uut klienti.

Maksujuristid teenivad keskmiselt 150-250 dollari suurust tunnitasu, kinnitab Peter Sepp, USA maksumaksjate liidu asepresident poliitika ja kommunikatsiooni alal. Kõige kenama kopika paneb taskusse USA suurim maksukonsultante koondav firma H&R Block - ettevõtte teenis viimasel majandusaastal ainuüksi maksuteenuste pakkumisega enam kui 705 miljonit dollarit, aasta varasemaga võrreldes lausa 115 miljonit dollarit rohkem.

Ja kes sellest kõigest kaotab? Ikka USA majandus. Ameerika maksumaksjate liidu andmetel kulutavad üksikisikud oma maksude maksmisele kokku aastas 110 miljardit dollarit ja ettevõtted 160 miljardit dollarit. Ajakaoks teeb see 6,5 miljardit tundi ehk sama, kui 3 miljonit inimest üldse terve aasta tööd ei teeks! Ja meie Eestis vaidleme selle üle, millise hoobi üks lisapuhkepäev majanduskasvule annaks.

Ameerika maksueksperdid on ühel nõul, et maksude tasumine on nende armsal kodumaal selgelt liiga kallis. Alan Viard Ameerika Ettevõtlusinstituudist leiab, et lahenduseks oleks liikumine tarbimismaksupõhisele süsteemile. Dan Mitchell Cato Instituudist peab ainsaks mõistlikuks lahenduseks proportsionaalset tulumaksu, mille puhul maksude kogumise kulud oleksid kõige väiksemad.

Sepp ennustab, et kui Kongress kiiremas korras maksumaksja elu lihtsamaks ei muuda ja erisuste arvu ei kärbi, kukub süsteem omaenda raskuse all kokku. "Me oleme USAs jõudmas punkti, kus mitte keegi - ei tavalised kodanikud, maksudeklaratsioonide ettevalmistajad ega isegi maksuametnikud - ei saa enam aru, kuidas maksuseadustest kinni pidada. Selles punktis hakkab USA võimsalt maksutulusid kaotama ja hakkavad vohama maksupettused," kinnitab Sepp.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt