Sõltumatu ilukunstnik

Urve Vilk 13. märts 2008, 00:00

"Mulle meeldib töötada kindlate klientide ja meeskondadega, keda ma tunnen," ütleb Sangla.

Te õppisite meditsiiniõeks?

Oleksin tahtnud minna õppima kunsti, aga pelgasin, et olen andetu. Ema soovitas minna kosmeetikuks.

Kuna selleks ei olnud võimalik saada ilma meditsiinihariduseta, läksin Tallinna Meditsiinikooli. Siis dekreeti. Kuigi meditsiini oli pikka aega tõmme, ma siiski ei naasnud. Õppisin hoopis Basiilsalongis kosmeetikuks.

Kuidas Te oma salongi rajamiseni jõudsite?

Kolme kuu jooksul, mis olin praktikal, jõudsin veendumiseni, et ma ei tööta kunagi kellegi alluvuses. Kuna oli ülemineku periood, oli selleks võimalus: tuttav pakkus võimalust osta oma firma.

Miks Te ei tahtnud kellegi alluvuses töötada?

Lubasin seda endale. Nägin, et olen ise võimeline kõike organiseerima ja korraldama. Teiseks ei vastanud olemasolevad tingimused minu soovidele.

Mulle ei sobi rutiin. Minust ei saa statsionaarset töötajat. Mul peab olema vabadus iseendale projekte ja inimesi valida. Tahan ka teistele vabadust anda. Loovinimeste puhul on see ainuke võimalus. Sa võid neid küll suunata, aga see pole traditsiooniline ärijuhtimine.

Kuidas Te hindate Eesti jumestuskunsti taset?

On palju jumestajaid ja grimeerijaid, aga vähe jumestuskunstnikke, kel oleks grimeerimisoskused ning kes ühtlasi orienteeruks moes, mida grimeerija tegema ei pea.

Neid, kes on valinud moe ja iseseisvalt projektides töötamise, on vähe, mõned üksikud.

Töötada jumestajana salongis ja teenindada klienti on lihtne, mugav ja turvaline. Tehes seda sõltumatuna, puudub turvatunne. Aga mulle sobib see kõige paremini.

Millised on Teie jaoks oma ettevõtte plussid?

Paindlikkus kõiges, nii ajas kui ka emotsionaalsetes otsustes. Minus on liiga palju iset. Et ise teen ja ise vastutan. See pole mugavus, tööd ma ei karda. Keegi ei kujuta ettegi, milline füüsiline ja emotsionaalne koormus selle tööga kaasneb. On vaja töötada inimestega, kellel on omad tujud, peab olema nende usaldus. Kui artistidega koos töötada, ma mõtlen väljaspool Eestit, näen ma neid nende kõige nõrgematel hetkedel, mil nad on ilma meigi ja soenguta - nemad ise.

Mis on töös kõige raskem?

Ma loobusin eraklientuurist, kuna tahan rohkem süveneda. Minutite ja tundidega, mis kliendiga koos oled, ei ole kliendist võimalik nii palju teada saada, kui tahaks. Mulle meeldib töötada kindlate klientide ja meeskondadega, keda ma tunnen.

Kas Te töötate üksinda?

Mul on kolm püsivat töötajat, aga kui teenindame suuri projekte, komplekteerin endale meeskonna, kus on kümme-kaksteist inimest.

Statsionaarselt Te ei tööta?

Mu töötajad tegutsevad, me rendime juuksurisalongis pinda, kuhu on võimalik tulla. Kui kliendile sobib, käivad nad ka kohapeal.

Mina erakliente ei teeninda. Sisuliselt on kliendiks meedia: fotograafid, film, televisioon, meelelahutustööstus. Meil on abikaasaga ka firma, mis tegeleb muusikavideote reklaamide produtseerimisega ja millega oleme seitse aastat olnud seotud Moskva meelelahutustööstusega.

Abikaasa on muusikavideote režissöör ja mina jumestuskunstnik. Töö hargnemisi on toimunud ka üle maailma.

Mida soovitate algajale ettevõtjale?

Peab olema eneseusku, ilma selleta ei tasu midagi teha.

Ja ettevõtlikkust. Kui tead, mida tahad, siis astu esimene samm. Kui hiljem veendud, et see polnudki see, mida tahtsid, siis see on olnud hea kogemus. Arengut ei toimu, kui ei eksita. See võib juhatada uuele teeotsale.

Soovitan ka majanduslikku haridust. Kui mina alustasin, oli kõik alles arenemas, seadused loodi tolle aja tingimusi arvestades. Tänapäeval, kui struktuur on paigas, oleks hea sellega kursis olla.

Kas Te olete jumestuskunstnikuna muutunud ka?

Olen võtnud omaks suhtumise, et olen teenindaja. Ma teen kliendi jaoks kõike. Kui on vaja tema varbad ära pesta, siis pesen ka need ära. Ma aitan klienti niipalju, kui on minu võimuses.

Olen rohkem klindile, mitte endale orienteeritud, nagu varem. See, et mul on tehniline vilumus, ei ole kõige tähtsam. Ma saan kliendi joonistada siniseks, mustaks või ruuduliseks, teha tast vanakuradi või ingli. Tähtis on, et klient ennast hästi tunneks. Oluline on, kui palju ma taban, mida ta endalt ootab, milline ta tahab välja näha. Nõuab aega ja oskust, et aru saada, mida inimene endast arvab.

Katrin on kolleegina asendamatu, ta ei ole ainult meikar, vaid ka inimene, kes teeb kunsti, ta on väga kreatiivne. Ta on oma ala fänn, kes on toimuvaga alati kursis ja huvitub uuest.

Katrinit iseloomustab suur empaatia- ja töövõime, samas on ta nutikas inimene. Ta ei lase asju mitte endast läbi, vaid enda kõrvalt läbi, ta ei võta probleeme liigselt südamesse. Katrin on sihikindel ja otsusekindel ning hea inimesetundja. Ja ma kadestan tema oskust ei öelda.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:24
    Otsi:

    Ava täpsem otsing