Miks võim ja prostitutsioon käivad käsikäes?

13. märts 2008, 13:40

Tuntud inimestelt, eelkõige poliitikutelt,
oodatakse alati käitumises ning moraalinormides kõigile eeskuju. Paraku satuvad
poliitikud meil ja mujal ikka ja jälle ebameeldivatesse skandaalidesse.

Viimane näide on New Yorgi kuberner Eliot Spitzer, kes pidi tagasi astuma pärast seda, kui tuli avalikuks, et tal oli suhe prostituudiga.Tekib loomulik küsimus: mida nad ometi mõtlevad, kui oma raske tööga kättevõidetud positsiooni niimoodi ohtu seavad?

Teadlaste sõnul on vastus lihtne: võim ja korruptsioon lihtsalt kuuluvad kokku. Koos edu ja võimuga tekib võitmatuse ning puutumatuse tunne. Lisaks on kõrgetel kohtadel ning pidevalt avalikkuse tähelepanu all olevatel inimestel rohkem võimalusi moraalinormides libastuda. Ekspertide sõnul valivad inimesed juhtideks aga neid inimesi, kellelt oodatakse, et nad suudavad võimuga kaasas käivatele kiusatustele vastu panna, kirjutas Live Science.

Võim on alati olnud ja jääb ka tulevikus korruptsiooniga sügavalt läbipõimunuks, väitis Michigani ülikooli sotsiaalpsühholoog Daniel Kruger. „Juhtidel on nii palju võimu ja mõju, et korruptsiooniks ning süsteemi ärakasutamiseks on lihtsalt liiga palju võimalusi,” selgitas Kruger. Võimalusi valetamiseks, petmiseks ning varastamiseks on nii palju, seetõttu peavad poliitikud olema selliste võimaluste vältimiseks eriti valvel.

Kuna võimutegelaste eksimused alati laia avalikkuse tähelepanu pälvivad, jäävad nad rahvale selgesti meelde ning seetõttu ongi inimeste vaimusilmas poliitikud ning kõlvatu käitumine omavahel seotud. "Juhtidelt oodatakse kõrgemat moraali kui tavalistelt kaaskodanikelt,” ütles Kruger. „Ideaalne juht peab olema hea ja moraalne inimene, kes teeb kõik absoluutselt õigesti isegi siis, kui tema kätte on usaldatud suur võim.”

"Oma rolli mängib võimutegelaste käitumises kindlasti võitmatuse tunne,” ütles Washingtoni ülikooli ärieetika teadlane Scott Reynolds. "Kui asjad lähevad kogu aeg ülesmäge ning kõik õnnestub, hakkab inimene uskuma, et miski ei saa enam valesti minna.”

Võitmatuse tunne kutsub esile riskikäitumist, millel võivad olla hävitavad tagajärjed. „Inimene on valmis rohkem riskima ja kokkuvõttes saabki hakkama millegi rumalaga, mida ta normaalses olukorras ette ei kujutaks,” selgitas Reynolds valede otsuste tagamaid.

Krugeri sõnul mõjutavad riskialdist käitumist ka lühiajaline vahetu kasu ning kord juba õnnestunud riskantse tegevuse kordamine. "Tihtipeale riskivad inimesed seetõttu, et hindavad lühiajalist kasu kõrgemalt kui midagi, mis tulevik tuua võib,” selgitas ta. Kui risk end ükskord ära tasub, proovib inimene uuesti ja uuesti, kuni tegevus muutub juba rutiinseks, nii et enam ei panegi riski tähele.

"Kui poliitik on prostituudi regulaarne klient, ei pruugigi ta enam võimalike ohtude peale mõelda, sest ta on seda juba varemgi teinud ja midagi pole juhtunud,” ütles Kruger.

Uurimused on näidanud, et inimesed püüavad alati teha nii vähe kui võimalik – sama kehtib ka moraalinormide kohta. Kui poliitik suudab jätta endast väljapoole kõlbelise ja tubli mehe mulje, siis sellest võibki tema arust piisata.

"Oleme moraalse kahepalgelisuse kohta leidnud palju rohkem tõestusi kui tegeliku moraalse rikkumatuse kohta, vähemalt uuritud üliõpilaste hulgas,” ütles Kansase ülikooli sotsiaalpsühholoogiaprofessor Daniel Batson, kes uurib moraalset motivatsiooni ning moraalset kahepalgelisust. Ta märkis, et ilmselt saab samu tulemusi üle kanda ka teistele inimestele, sealhulgas poliitikutele ja ärimeestele.

Avalik arvamus on poliitiku jaoks kõige olulisem asi, seetõttu võib endast moraalsema mulje jätmine tunduda lausa kohustusena. "Poliitikud paluvad valijatel ennast usaldada. Neid usaldada saavad valijad aga vaid siis, kui usuvad, et nende jaoks on kõige olulisem kui mitte just konkreetse valija, siis vähemalt ühiskonna kui terviku heaolu,” selgitas Batson.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. March 2008, 12:15
Otsi:

Ava täpsem otsing