13. märts 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Kaunimaid teoseid Kristuse kannatuseloost

Suurt esituskoosseisu nõudev teos jõuab kuulajani Eesti oma muusikute vahendusel ning esmakordselt Eestis esitatakse Bachi suurteos barokiajastu pillidel. Mängib Corelli Barokkorkester.

Dirigeerib Risto Joost, kes on saanud üheks nõutumaks muusikuks nii varajase kui ka nüüdismuusika esitamisel.

Solistid Roland Liiv, Uku Joller, Kädy Plaas, Teele Jõks ja Taavi Tampuu on tuttavad paljudelt lavadelt nii Eestis kui ka mujal.

"Matteuse passiooni" võib pidada üheks Bachi peateoseks. See on mitte ainult tema kõige ulatuslikum teos, vaid ka muusikalise ja teoloogilise mõtte kontsentraat.

1829. aastal Felix Mendelssohni esitatuna sai just "Matteuse passioon" Bachi unustatud loomingu taasavastamise alguseks.

Teos on loodud ebatavaliselt suurele koosseisule. Kui kannatusajal ja eriti suurel reedel, mil see teos algselt kõlas, olid soositud väikesed, askeetlikud ansamblid, siis Bach kasutab koguni kahte koori, orkestrit ja solistide ansamblit. Võib uskuda, et selleni ei viinud teda barokiliku kõlatoreduse taotlus.

Teoses võime jälgida dialoogi kahe koosseisu vahel. Esimest nimetas Bach omaaegses tekstiraamatus Siioniks ja teist Usklikeks.

Ettekandel oli üks neist paigutatud koorirõdule ja teine altari kõrvale väikese oreli juurde, nii jäid kirikulised kahe koori vahele, dialoogi keskele, ning said justkui loo osalisteks. Sellises müstilise osadusetaotluses olid Bachile eeskujuks kindlasti ka traditsioonilised suure reede jutluste kujundid: Siioni Tütar (esimene koor) on tegelane, kes asub otsekui sündmuste keskel ja kommenteerib kõike pealtnägijana, Vaga Hing (teine koor) aga on loost eemal ning püüab seda näha ja mõista oma vaimus.

Kristuse kannatused, mida evangeeliumitekst kirjeldab, on muusikasse valatud emotsionaalselt, kaunilt ja suurima meisterlikkusega.

Kristuse teekond ristile jõuab kuulajani evangelisti jutustuse kaudu. Ühtaegu traagilise ja ülendava mõjuga sündmuste kulgu kirjeldavad vaheldumisi soolo- ja koorinumbrid.

Bachi "Matteuse passioon" on üks kaunimaid teoseid Kristuse kannatuseloost.

Kontsert toimub sarjas "Kirikupühad Maarjamaal", mille eesmärk on tuua järjepidevalt publikuni kirikupühade puhuks kirjutatud muusikat.

Autor: Kersti Inno

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt