Linnateater laseb traali murdlaineisse

Ülle Hallik 14. märts 2008, 00:00

Näitemängu tegevus toimub väikesel Islandi traallaeval. Selle lainete võimuses kõikuva metallkasti kitsas korpus on ühtaegu koduks, vanglaks ja maailmaks oma vähearvulisele meeskonnale.

Autori tahtel keerab meeste omavahelistele suhetele vindi peale seltskonda kuuluv ainus naine, kes õpingute jaoks raha teenimise eesmärgil end laevale möllinud.

Näidendi eesmärk pole mõistagi portreteerida kitsalt islandi traalimeeste elu, vaid vaadelda suhete kujunemist ükskõik kuhu kitsasse kohta kokku surutud inimeste vahel. Selles on armastust, kerget hullumist, üksindust, sõprust ja kõike muud, mida inimesed tunnevad.

Lavastuse muusikalise kujunduse autori ja ühe osatäitja Veiko Tubina sõnul on see üsna traagiline lugu, aga samas on selles tohutu helgus ning eriline islandi huumor. "See natuke väändes huumor sobib Eesti inimesele põhjamaalasena hästi," on ta kindel. Näiteks inglased on oma tõlkes kärpinud osa kohti välja ning arvatavaks põhjuseks on neile mõistmatud naljad.

Tegevustikku luues on autor tuginenud isiklikele kogemustele, mis kogunenud suviti väikesel traalilaeval töötades. Näitemäng koosneb nende kalapüügisuvede parimatest paladest. Tõsielust pärineb näiteks ka lugu, kuidas laeva kokk loopis kogu toidu üle parda, ilmus siis, kohver käes ja mantel seljas, tekile ning palus endale takso kutsuda.

1972. aastal Reykjavikis sündinud Jón Atli Jónasson on värvikas kuju, kes on kirjutanud filmistsenaariume, tõlkinud näidendeid ja pidanud mitmeid ameteid filmi- ja teatrikunsti valdkonnas. Ta on töötanud ka kaluri, heavy-metal'i diskorina ja pitsaküpsetajana.

Jónasson on kirjutanud kuus näidendit, mis on Islandil viimase viie aasta jooksul ka lavale jõudnud, "Murdlainetus" on neist tuntuim.

Lavastaja Jaanus Rohumaa ja islandlase sõprus sai alguse mullu "Talveöö unenäo" festivalist, kus teater Fr? Emilia mängis Hobuveskis Jónassoni näidendit "Saja-aastane maja". Laupäevasele esietendusele on lubanud näitekirjanik isiklikult kohale tulla.

Mängivad Argo Aadli, Alo Kõrve, Tõnn Lamp, Margus Tabor, Elisabet Tamm ja Veiko Tubin.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:52

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing