Kadrin Karner • 16. märts 2008 • 4 min
Jaga lugu:

2,5miljonilise maja otsingul

Proovisime leida kahe lapse ja ühe autoga hüpoteetilisele perele minimaalselt kolmetoalist parimate võimalike omadustega eluaset. Hinna osas valisime summaks maksimaalselt 2,5 miljonit Eesti krooni. Välistasime magalad Lasnamäel, Mustamäel ja Õismäel, sest eesmärk oli otsida parimat võimalust ettenähtud summa eest. Nn valge karbi näol müüdavad objektid välistasime samuti, sest sel juhul ei ole võimalik hakkama saada 2,5 miljoniga, juurde tuleb arvestada siseviimistlusele kuluv summa.

Pindi Kinnisvara põhja regiooni juht Tõnis Meisteri sõnul saab Tallinnast 10 kilomeetri kaugusel asuva ridaelamuboksi 2-2,5 miljoni krooniga. Lihtsa eramu eest põllul aga ei maksa tema kinnitusel välja käia üle kolme miljoni krooni.

Kinnisvaraportaalide KV.ee ja city24 andmebaasides oli 2,5 miljoni eest enim heas korras pereelamuid paarismajade ja ridaelamubokside seas. Leidus ka üks neljatoaline eramaja Kiili vallas.

Kesklinnas olid eelarvesse sobivaimad minimaalse nõutava tubade arvu ja korteri seisukorra koha pealt parimad näiteks Suur-Ameerika ja Tatari tänaval asuvad kodud. Äärelinnas võib sama raha eest saada juba neljatoalise korteri. Valikust jäid välja ka mõned 2,5 miljonit maksvad suvilast eramuks ümber ehitatud majad.

2,5 miljoni eest saab Tallinna äärelinnas korteri uues majas või kesklinna korteri vanemas majas, omanäolise remonti vajava ridaelamu kesklinnas või vähemalt neljatoalise paarismaja Tallinna lähedal. Eramut, mis oleks valmis ja heas seisus ning väärt 2,5 miljoni krooni, pole.

Pärast pere nõudmistele vastavate paarismajade, ridaelamute ja korterite võrdlemist selgus, et parim on paarismaja Assakul. Eramu asub linna piirist 2 km kaugusel ja peamine pluss pere seisukohalt on neli tuba ning haljastatud aed. Maja kahel korrusel on kokku 117 m" elamispinda, sealhulgas saun. Maja on müügis koos stiilse sisustusega, mis võimaldaks perel kohe sisse kolida.

Assakult veidi kaugemal pälvis tähelepanu Rae vallas asuv palkidest paarismaja. 120 m" elamispinnaga majja mahub neli tuba ja saun. Lisaks on terrass ja varjualune auto tarbeks. Miinus on kaugus linnast.

Kui aga hinnata kesklinna eeliseid, tasuks valida 2,5 miljonit maksev kolmetoaline korter kesklinnas Liivalaia tänaval. Korteri pluss on kindlasti asukoht, mis võimaldab ühe autoga perel vabalt opereerida. Korter on avar, planeeringuga läbi maja. Samuti on olemas parkimisvõimalus.

Hüpoteetilise perele sobivaim võib olla ka Pirita linnaosas Padriku teel asuv kolmetoaline korter uuemas majas, mis on ruutmeetritelt küll tiba väiksem. Maja asub kõrghaljastusega rahulikus rajoonis ja on ümbritsetud teistest kortermajadest. Plussiks terrass, autokoht ja panipaik, mis mahuvad eesmärgiks seatud 2,5 miljoni kroonise eelarve sisse.

Kesklinnale veidi lähemal asub aiaga ridaelamu Kristiine linnaosas. Tegemist renoveeritud elamuga läbi kahe korruse. Plussideks kaks sissepääsu, terrass, hooldatud aed ning isiklikud parkimiskohad. Miinuseks on uusi omanikke ees ootav remont.

Pärnu turg pakub kuni 2,5 miljoni krooni eest Tallinnast rohkem valmis eramaju, Tartu jääb samas hinnaklassis peamiselt nn tühjade karpide pakkujaks.

Kuni 2,5 miljoni krooni eest leidus Tartu linnas kaks hüpoteetilise pere nõudmistele vastavat maja, mis küll kumbki ei hiilanud oma suurusega, see-eest olid remonditud ja asusid kesklinna lähedal.

Linnast kaugemal on 2,5 miljoni või sinna lähedale jääva summa eest võimalik soetada vähemalt neljatoaline aiaga maja.

Tartu maakonna lähivallad Ülenurme, Luunja ja Tähtvere pakuvad laias valikus kuni 2,5 miljonit krooni maksvaid uhkeid nelja või enama toa, sauna, kamina ning muude lisaväärtustega maju. Ainus puudus on, et kõik need majad on pooleli karbitasandil.

Teisalt on karpe valida igasuguses mõõdus ja kujus Tartu eramajade rajoonist kaugemate valdadeni välja. Kogu valikus leidus vaid üks kahe lapsega perele sobiv valmis ja hiljuti remonditud kodu.

Tartu korteriturg on 2,5 miljoni kroonistest korteritest pea tühi ning lootus leida sama raha eest midagi enamat kui Tallinnas luhtus.

Müügis on paar tühja karbi kujul uues majas asuvat eluaset ja üks kesklinna südames asuv korter.

Parim kolmetoaline korter asus 2,5 miljoni välja käimiseks kesklinnast veidi liiga kaugel.

Pärnu turg seevastu on kuni 2,5 miljonit krooni maksvate majade osas heldem. Mitmeid valmis maju on valida nii Pärnu äärelinnas kui ka lähedalasuvates väiksemates asulates.

Üldiselt jäävad Pärnumaa majade hinnad 2 ja 2,5 miljoni vahele.

1,39 miljoni krooni eest hakkas silma neljatoaline 1964. aastal ehitatud korraliku remondi läbinud maja Sindis. Audru vallas on müügis veidi üle kahe miljoni krooni maksev mõne aasta vanune neljatoaline eramaja.

Pärnu linna korteriturg 2,5 miljoni krooni kulutamiseks just sobiv koht ei ole. Praegu on müügikuulutusi kaks. Mõlemad korterid asuvad parimas rajoonis ning on sisult värsked.

Võib öelda, et Tartu turul tuleb paljuski arvestada siseviimistluseta majadega, Pärnus ja selle lähistel on aga võimalik kuni 2,5 miljoni krooni eest leida ilus, lastega perele sobiv eramaja.

Laenu taotlemiseks peab kliendil olema regulaarne kontrollitav sissetulek ning vajalik omafinantseering. 2,5 miljoni suuruse laenusumma taotlemisel peab taotleja netopalk olema minimaalselt 28 000 kr. Kui taotlejal on muid kohustusi, peab palk olema suurem.

Antud laenusumma taotlemisel ei tohi kõikide kohustuste igakuised maksed ületada 50 protsenti netosissetulekust.

Eluasemelaenu väljastame ainult kinnisvara tagatisel. Esmane aktsepteeritav tagatis on ostetav kinnisvara. Uue kinnisvaraobjekti soetamisel on minimaalne nõutav omafinantseeringumäär 20, vanematel objektidel 34 protsenti. Kui kliendil puudub rahaline omafinantseering, siis on võimalik katta see lisatagatisega.

Fotod: Andres Haabu, Maris Ojasuu

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt