Sirje Rank • 16. märts 2008 • 1 min
Jaga lugu:

USA keskpank tõttas pangale appi

Kasutades vahendajana investeerimispanka JP Morgan Chase & Co, kuna USA keskpank otse Bear Stearnsile laenu anda ei saa, nõustus Föderaalreserv USA suuruselt viiendat investeerimispanka esialgu neli nädalat vee peal hoidma. Viimasel tekkis terav sularahakriis, kui kliendid ja rahastajad hakkasid kuulujuttude peale raha välja võtma ja suuremaid tagatisi nõudma.

Esimest korda 40 aasta jooksul tõttas USA keskpank appi institutsioonile, mis ei ole traditsiooniline kommertspank. Põhjuseks kartused, et Bear Stearnsi kollapsist oleks USA finantssüsteemile praeguses ülinärvilises olukorras veelgi hullemad tagajärjed olnud.

Sellest hoolimata kritiseerisid mõned majandusspetsialistid keskpanga käitumist. See on "sotsialism rikastele, ebaefektiivne ja moraalselt taunitav," ütles Londoni majanduskooli professor Willem Buiter.

Bear Stearnsi aktsia kukkus reedel kivina. Reitinguagentuuride S&P ning Fitch uue hinnangu järgi on Bear Stearnsi reiting nüüd vaid kaks pügalat rämpsvõlakirja staatusest kõrgemal.

Tuleviku kohta spekuleeritakse, et Bear Stearnsi võtab täienisti või osaliselt üle JP Morgan või mõni riskikapitalifond.

Toimunul on paralleele Briti pangaga Northern Rock, mis läinud sügisel kinnisvara tagatisel antud laenudega raskustesse sattus. Klassikaline pangapaanika viis Northern Rocki riigistamiseni.

Bear Stearnsil on suur kinnisvaralaenude portfell, mis muutis firma USA kinnisvaraturult veerema hakanud laenukriisis eriti haavatavaks. Kaks Bear Stearnsi kinnisvaralaenudega seotud riskifondi kukkusid juulis kokku, andes kriisile hoogu juurde.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt