17. märts 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Logistikaaudit algab majandusandmete analüüsist

Logistikat vaadeldakse organisatsiooni kasvumootori määrdeainena. Autokasutaja ei pööra õlile regulaarselt erilist tähelepanu, ent selle puudumine mootoris annab end valusalt tunda.

Sarnaselt toimib logistika ettevõtteis. Seda tavaliselt ei hoomatagi, küll aga saadakse kiiresti aru tõrgetest logistikasüsteemis.

Nii nagu õlidel on erinevad omadused, saab ka ühe firma logistikasüsteem olla väga mitmesugune. Selle kvaliteet avaldab otsest mõju ettevõtte tippkiirusele. Teisiti sõnastades on firma väärtus seoses tema logistikasüsteemiga.

Parimaks mõõdikuks on sealjuures ROA (Return on Total Assets) ehk koguvara tootlikkus. Mitte niisama palkavad maailma juhtivad investeerimispangad analüütikuiks ning konsultantideks logistikamagistreid otse tippülikoolide lõpuaktustelt.

Tundes DuPonti mudelis peituvat sõnumit, saab tegelikult igaüks iseseisvalt koodi lahti murda. Küsimusi tekitab pigem see, kust alustada?

Võttes aluseks õli stereotüübi, võime öelda, et kogu ettevõte on logistikast läbi imbunud. Kuidas mõista selle terviklikku olemust ja mida muuta paremaks? Kas ikka transpordikulude alandamine on ROA näidu suurendamiseks õige või leidub sootuks teine ja kordades kasulikum võimalus?

Logistikasüsteemi auditeerimine algab täiesti avaliku informatsiooni analüüsist, milleks on ettevõtte majandusaasta aruanne. Bilansis, kasumi- ja rahavoogude aruannetes leiduva info põhjal saab teostada logistikasüsteemi esialgse diagnostika.

Kui näiteks ettevõtte varude ringluskiirus jääb alla nelja korra aastas ning tegemist pole toorme defitsiidi või spekuleerimisega muutliku hinnaga kaupade turul, on vaja kiiremas korras õli vahetama hakata. Miks?

Kuna eilsetes soodsates tingimustes sai hakkama igasuguse logistikaga ning tekkinud praod lapiti kinni odava laenurahaga, siis homsel jaheneval turul viib sihtpunkti ainult kvaliteetne ja igasugust raiskamist vältiv süsteem.

Olles olukorra tuvastanud, jätkub logistikaaudit põhimõttel üldisemast detailseks, lõppedes väga konkreetsete tulemustega.

See hõlmab endas kogukulude kontseptsiooni, suboptimeerimise vältimise printsiipi, tegevuspõhise kulu arvestust, Leani ja SCORi olulisemaid komponente.

Mis peamine - logistikaauditi teostamiseks ei pea kasutusel olema spetsiaalset tarkvara.

Oluline on süsteemne lähenemine süsteemianalüüsile.

Autor: Illimar Paul

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt