Nordea ja SEB võivad kõigi klientide baasintresse tõsta lausa iga kuu

Piret Reiljan 18. märts 2008, 15:57

Eraisikutele kroonides kodulaenu jagavad
Nordea Pank ja SEB võivad laenu aluseks olevat baasintressi tõsta lausa iga kuu,
kliendil ei jää seejuures muud üle, kui näiteks igakuiselt
kasvava kuumaksega leppida või kopsaka teenustasu eest lepingutingimusi
muuta.

"Krooni ja euro baasintressid määrab meie juhatus oma otsusega. Uus baasintressimäär hakkab kehtima kõikidele klientidele, kelle laenulepingus on baasintressiks Nordea EEK või EUR Prime pärast kahenädalast etteteatamise aega," märkis Noreda Panga eralaenude müügijuht Marit Mardi.

"Baasintressi väärtust mõjutavad lühikeste ja pikkade rahaturuintresside hetketase, seadusandlik keskkond ja intressitaseme ootused, inflatsiooninägemus ja majanduse üldarengutrendid," lisas Mardi. Nordea annab lisaks kroonilaenule panga oma baasintressil põhinevat laenu ka eurodes - baasintress pole mitte Euribor, vaid panga juhatuse määratav Nordea EUR Prime. Prime'i kõrval on võimalik kõikidel soovijatel võtta laenu ka Euribori baasil.

"Laenuleping sätestab, et intress võibki muutuda igakuiselt," teatas ka SEB rahaturgude diiler Marju Tomson. Baasintressimäära täpsemat kujunemist kommenteerides jäi SEB napisõnaliseks ja teatas vaid, et baasintress põhineb rahaturu intressimääradel ehk määradel, millega tehakse tehinguid.

Sampo Panga juht Aivar Rehe oli pangasiseste baasintresside suhtes kriitiline, kuna nende tõstmine pole läbipaistev. "Prime-hindade muutmine võib olla väga tihe, samas Euribor vaadatakse üle iga kuue kuu tagant ning on läbipaistev ja arusaadav,“ rääkis ta. Sampost ei saa eraisikud panga baasintressil põhinevat kroonilaenu alates 2006. aasta kevadest.

Hansapank annab baasintressil põhinevat kroonilaenu ainult äriklientidele, kuid noteerib igas lepingus baasintressi 1, 3, 6 või 12 kuuks. "Lepingus on kirjas konkreetne sagedus, näiteks 6 kuud, mille tagant fikseeritakse uus intressimäär," selgitas Hansapanga treasury juhi Meelis Paakspuu.

Paakspuu nentis, et osa pankasid on tõepoolest võtnud endale õiguse mõningase etteteatamisega kliendiintresse ümber vaadata, samas kui ülejäänud pangad, sh Hansapank, on ühtlustanud oma baasintresside loogika rahvusvahelise rahaturgude loogikaga.

Näiteks Nordea Pangas on krooni baasintress täna 5,5 protsenti, samas vähem kui kuu aega tagasi, 28. veebruaril, oli baasintress veel 5,3 protsenti. Veebruari lõpus erinesid pankade krooni baasintressid 0,8% võrra. Hansapanga hinnangul on see tingitud pankadevahelisest konkurentsist, rahaturu likviidsusest ja erineva loogika kasutamisest. Hansapanga kroonilaenu baasintress oli veebruari lõpus 6,1 protsenti, Nordeal samas 5,3 protsenti.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. March 2008, 15:57
Otsi:

Ava täpsem otsing