18. märts 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Kas Tallinnast ja Riiast võiksid saada kaksiklinnad?

Paljud unistavad ikka veel Soome ja Eesti vahelisest tunnelist. Sama ulmelised on ka koostööprojektid, mida Tallinn arendab koos Helsingiga. Kui palju on inimesi, kes sooviksid kasutada mõlemas linnas ühiseid transpordipileteid?

Kõiki kolme riiki läbiva Balti Ekspressi idee on mitu aastat vana, aga olud on muutunud. Lennupiletid on odavnenud ja eestlaste reisisihiks on mitte Berliin, vaid Brüssel. Ka puhkuseks viib lennuk kiiresti ja mugavalt soojale maale.

Tallinnast Vilniusesse lennukiga sõites kulub rohkem kui tund (odavaim pilet 1500 krooni) ning Tallinnast Berliini kaks tundi (odavaim pilet 400 kr). Sellistel vahemaadel ei konkureeri rong lennukiga. Võib väita, et lennuk saastab rohkem keskkonda, aga ainult tänu vedelkütusele. Elektrirongi mõju keskkonnale on sama, saaste paisatakse välja elektrijaama korstnast Ida-Virumaal.

Tallinna ja Riia vahel on vahemaa piisavalt suur, samas ka väike. Riiga lendamine on vaevaline, check-in võtab üksjagu aega. Bussiga sõites kulub enam kui neli tundi. Tõsi, bussid on muutunud paremaks ja mugavamaks.

Kui Balti Ekspress läbib mitut riiki, on oluline kiirus ning Tallinna ja Riia vahel peaks valima otsetee läbi Pärnu. Aga kui eeldame, et kahe riigi koostöös luuakse Tallinna ja Riia otseühendus, võiks kaaluda trassi ehitamist läbi Tartu. Kolme linna vahelisi reisijavooge oleks ka tunduvalt lihtsam prognoosida kui pika ja mitme peatusega trassi kasutatavust läbi mitme riigi.

Riia on suur linn. Koos ääremaadega elab seal 1 000 000 inimest. Tallinnas koos Harjumaaga on vaid 500 000 elanikku. Helsingis ja selle ümbruses elab 1 200 000 inimest, Peterburis 4 700 000. Kuid põhjas on ees Soome laht ning kiirühendust idaga takistavad poliitilised erimeelsused. Miks mitte plaanida koostööd sõbraliku Lätiga, mille pealinna saab sõita maad mööda?

Eesti ja Läti, Tallinn ja Riia võiksid tõsiselt mõelda koostööle. Millal siis saab Tallinnast Riiga kolme tunniga? Ärimeestele avaks see uued võimalused, firmad saaksid palgata töötajaid mõlemast linnast. Räägitakse, et Eesti IT-firmad on väiksed. Nii saaks jõud koondada. Kui see kõik ükskord teoks saab, on Riia Tallinnast sama kaugel kui London. Kolme sõidutunni kaugusel.

Autor: Toivo Ellakvere

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt