ÄP fototoimetus • 18. märts 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Saviliiva: tõbine kannab tervet

Tänane Äripäev kirjutab, et sundüürnike ja noorte perede abistamiseks mõeldud Saviliiva projekt suundub veevedamise poole, kuna osa selle projekti raames ehitatud kortereid on juba müüki pandud.

Vaheltkasuks tõotab kujuneda umbes 350 000 krooni korteri kohta - nüüd, kus kinnisvarahinnad on langenud. Muidu oleks võit linna kulul veelgi suurem. Ja isegi kui vaheltkasu poleks, jääb endiselt püsti küsimus: miks üldse Tallinna maksukroonide eest maju ehitada, kui neid ei vajata?

Äripäeva arvates tuleb linna kulu ja kirjadega kinnisvaraprojektid - olgu need kui tahes õilsalt mõeldud sundüürnikele, noortele peredele, munitsipaaltöötajatele, nagu näiteks raamatukogutöötajad, trammijuhid jne - seisma panna, sest need ei tööta.

Oleme ka varem Saviliiva projekti otstarbekuse suhtes kahtlust avaldanud. Samuti pole me toetanud munitsipaalkorterite ekstensiivset ehitamist, sest neistki läheb osa inimestele, kes neid tegelikult ei vaja.

Konkreetselt Saviliival ei kontrollinud linn eeldust, et soodsatele korteritele ja majadele kandideerijal ei ole muud kinnisvara. Ärksamatel peadel muidugi oli ja nii haistsid nad uut teenimisvõimalust.

Kuivõrd nüüd on osa Saviliiva kortereist müüki paisatud, selgus de facto, et nende omanikel seda kinnisvara vaja ei läinud. Õnnelikud korteriomanikud on seda ka ise ilma erilise süümepiinata tunnistanud.

Kui tahta tagantjärele tark olla, siis Saviliiva korteritele ja majadele oleks saanud esialgu teha üürilepingu koos hilisema väljaostu võimalusega fikseeritud hinna juures - kui uuselanike rahaline seis paraneb.

See oleks n-ö kinnisvara ostuoptsioon, tänastes tingimustes igati mõistlik instrument.

Praegu on Tallinna linnal õigus kasutada oma eelisostuõigust Saviliiva korteritele. Tallinna linnavalitsus pole aga sellest võimalusest eriti vaimustuses.

Siinkohal arvame, et linn teeb õigesti - parem tunnistada Saviliiva projekti luhtumist kui püüda seda reanimeerida.

Veel üks põhjus, miks niisugust tüüpi kinnisvaraarendust pole vaja, on jätkuv kinnisvarahindade langus ja jätkuv palkade tõus. Mis paaril eelmisel kinnisvarahindade tippaastal polnud linnakodanikule jõukohane, saab mõne aasta pärast märksa taskukohasemaks.

Sestap pole mõtet linna raha elamuehituse alla kinni panna, eriti kui projektid kipuvad ebaõnnestuma. Muidu on linn samas olukorras nagu hunt eesti rahva ennemuistses jutus "Tõbine kannab tervet". Aga sundüürnik, noor pere vms on kaval rebane, keda hunt seljas tassib.

Autor: ÄP

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt