Jaapanlane ületab Vaikse ookeani lainete jõul

19. märts 2008, 12:03

Sõita üksinda paadis Hawaii saartelt
Jaapanisse on juba iseenesest suur saavutus. Aga jaapani seikleja Kenichi Horie
tahab seda teha paadiga, millel pole mootorit, purjesid ega isegi mitte
aere.

Horie paat kasutab edasiliikumiseks lainete energiat. Paat on varustatud delfiini uime sarnaste seadmetega, mis lainetelt saadud lööke paadi edasiliigutamiseks kasutavad. Tegemist pole just kuigi kiire edasiliikumisviisiga, kuid Horie loodab rohkem kui 6000 kilomeetri pikkuse teekonna läbida pisut vähem kui kolme kuuga, kirjutas Green Daily.

Horie paat on kahekereline katamaraan. Tegemist on väga loodussõbraliku lähenemisega, sest peale laineteenergia kasutamise on paadikere ehitatud ümbertöödeldud alumiiniumist. Elektrit toodetakse aga paadi katusel paiknevate päikesepaneelidega. Horie tuli sellise paadi ehitamise mõttele, kui tema eelmisel purjepaadil murdus mast, mille järel pidi ta abitult pealt vaatama, kuidas lained paati edasi-tagasi kiigutasid. „Miks mitte kasutada seda energiat edasi liikumiseks,” mõtiskles ta.

Seekordne reis pole Horie jaoks kaugeltki esimene. Juba 1962. aastal ületas ta 94 päevaga purjepaadis Vaikse ookeani. San Franciscos maabudes polnud tal ei raha ega passi, misjärel Ameerika võimud ta arreteerisid. Pärast ülekuulamist ta siiski vabastati ning mehele anti 30-päevane viisa.

Alates sellest ajast on ta teinud palju merereise – 1974. aastal purjetas ta ümber maailma ning 1996. aastal ületas ta päikese jõul töötaval alusel Vaikse ookeani kõigest 148 päevaga. See saavutus kanti ka Guinnessi rekorditeraamatusse. Paljudel teistel merereisidel on ta sõitnud kas ümbertöödeldud materjalidest valmistatud alustel või kasutanud mõnda loodussõbralikku edasiliikumisviisi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. April 2008, 11:35
Otsi:

Ava täpsem otsing