19. märts 2008 • 1 min
Jaga lugu:

Kuidas puhates kuni kolm päevapalka juurde teenida

Veel tuleb teha eeldus, et töötajal on üldiselt fikseeritud kuupalk ja puhkuseraha arvestatakse eelneva kuue kuu keskmise põhjal, kuna on lisandunud preemiaid või muid tasusid. Meie teeme oma edaspidised arvestused brutopalgas.

Kalendrikuud pole vennad: tööpäevi võib ühes kalendrikuus olla 19-23. See sõltub kuu enda pikkusest, laupäevadest-pühapäevadest ning riigipühadest.

Märkame seaduspärasust, et rahaliselt on puhkust kasulikum võtta selles kuus, milles on rohkem tööpäevi.

Ütleme nii, et 22 ja 23 tööpäevaga kuud on puhkamiseks soodsad, 21 tööpäevaga on neutraalne ja 19 ning 20 tööpäevaga kuud ebasoodsad. Neutraalne tähendab seda, et vaadeldav periood ei sisalda üldse puhkust.

Võib ilma tõestuseta teadmiseks võtta, et näiteks selle aasta juuni oma 19 tööpäevaga on puhkamiseks üpriski ebasoodne ja resulteerub rahaliselt n-ö miinuses.

Efekt on kergemini mõistetav, kui vaadelda kaht kõrvuti kuud koos ja arvutada läbi alternatiivid: puhkus juulis ja töö augustis või töö juulis ja puhkus augustis. Juuli on tööpäevade poolest rikas (23), august aga jällegi vaene (20). Skeem annab tugeva eelistuse puhkusele juulis: teie võit on keskeltläbi kolm päevapalka. Täpselt sama lugu, täpselt samadel põhjustel on ka järgmisel aastal.

Autor: Mati Feldmann

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt