Romet Kreek • 19. märts 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Tasuta aktsiad hullutasid serblasi

Aga ei, inimesed seisavad sabas, et täita ära üks paber ja saada nii umbes enam kui tuhande euro väärtuses tasuta aktsiaid. Serbia vähem kui kaheksast miljonist elanikust on juba enam kui neli miljonit sabas ära seisnud.

Postkontorite töö on nii ülekoormatud, et pea tuhat väiksemat neist saavad endale esimesed arvutid, et saaks kiiremini avaldused erastamisagentuuri saata.

Varem tasuta aktsiatest ilmajäänuid ootavad kuue suurettevõtte aktsiad. Kuid börsile seal juba oleva 1700-1800 ettevõtte sekka ei ole neid veel niipea oodata, kõige varem ehk tuleval aastal.

Mingisugust aktiivsust on Belgradi börsil vahest sajakonna ettevõtte aktsial. Läinud aasta, õigemini selle algus oli veel sealsel börsil väga hea. 2006. aasta arvestuses oli europõhiselt Serbia börs maailmas paremuselt 12. kohal, tõustes 47 protsenti.

Tegelikult jagus seda tõusu aprillini, siis aga võttis maad vajumine, mis kestab siiani.

"Kui East Capital siin aastaid tagasi šoppama hakkas, olid aktsiate hinna-kasumi suhted kaks-kolm-neli, nüüd on aga 23," ütles Synerg y Capitali peaanalüütik Mladen Dodig Äripäevale.

"Kõrgeks ajavad hinna-kasumi suhte siiski pangad, kes turul domineerivad. Paljud ettevõtted ei ole veel eelmise aasta tulemusi avaldanud, nii et tegelikult on see suhtarv ilmselt madalam, kuna ettevõtete kasumid on kasvavad. Suhtarvud on tänu börsi langusele lähenenud regiooni sektorite suhtarvudele."

Dodig lisas, et kui langus algas, oli see analoogne globaalselt turgudel toimuvaga. Kuid viimasel ajal on tooni andnud kohalikud probleemid. "Ainsaks tõsiseks ülesvedavaks jõuks oleks Euroopa Liidu meelse valitsuse moodustumine," ütles ta. "Eriti tõenäoline see ei ole. Enne sügist on raske oodata pööret paremusele. Mais on valimised, kuu aega läheb valitsuse kokkupanekuks, siis tuleb suvi peale."

Sel aastal ei ole tulemas suuri IPOsid, mis välisinvestoreid ostma tooks. Samas ei üllatuks Dodig, kui Serbia pakuks mõnel aastal taas regiooni parimat tootlust.

Praegune turuolukord pakub võimalust osta aktsiaid 2007. aasta alguse hindadega, kuigi ettevõtete kasumid on kasvanud.

"Tead - serblased on börsil suured hasartmängurid," seletas keskmise suurusega panga Metals Banka turundusdirektor Danilo Koprivica loo autorile Serbia suuruselt teises linnas Novi Sadis.

"Pole muidugi hea olla nende nahas, kes 800eurose hinnaga ostsid panga aktsiat, mis nüüd alla 400 euro maksab, kuid see võib nagu turgki väga järsku taastuda. Meie tüüpilisel investoril on pool raha pangas hoiusel, teine pool börsil," seletas Sadis.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt