23. märts 2008 • 1 min
Jaga lugu:

Hoiduda tuleks alakindlustatusest

Arusaamatused kahjude hüvitamisel on sageli ajendatud ebaõige kindlustussumma valimisest lepingu sõlmimisel. Kui kindlustussumma on väiksem kui hoone terviku taastamise maksumus, on tegemist alakindlustusega.

Alakindlustus on sageli põhjuseks, miks inimesed räägivad, et kindlustusest pole abi. Tõepoolest, alakindlustuse korral ei kata makstav kindlustushüvitis kõiki taastamiseks vajalikke kulusid.

Suurenenud ehitusmaterjalide ja tööjõu hinnad teevad alakindlustuse ohu üsna reaalseks. Seetõttu soovitame pöörata kodukindlustuse sõlmimisel tähelepanu kindlustussummale. Ent kuidas oma hoonet õiglaselt hinnata? Sageli soovivad inimesed võtta kindlustussumma aluseks turuväärtuse. Kindlustusväärtus ja turuväärtus võivad aga erineda. Hoone turuväärtust mõjutab enam hoone asukoht, kindlustusväärtuse seisukohast on aga tähtsam hoone seisukord, konstruktsioon ja kasutatud ehitusmaterjalid. Kui kindlustusvõtja valib kindlustussummaks hoone taastamisväärtusel põhineva summa, on pooled kokku leppinud, et kindlustusjuhtumi korral alakindlustust ei arvestata.

Samas tasub alati mõelda, kas seltsi pakutud kindlustussummast konkreetse hoone taastamiseks piisab. Kui ei piisa, tuleb valida suurem kindlustussumma. Sest maksimaalseks hüvitiseks on kindlustuslepingus märgitud hoone kindlustussumma, kui selle taastamiseks aga tegelikult rohkem kulub, tuleb täiendav summa omalt poolt lisada.

Eramu kindlustamisel on minimaalseks summaks 15 000 kr/m2, korterite puhul 10 000 kr/m2.

Autor: Tuuli Kalberg

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt