Andersson: kõige kindlam diil

24. märts 2008, 20:34

Erainvestor Stefan Andersson märgib
ingliskeelses portaalis bbn.ee, et kui leidub
prognoose, millega peaaegu kõik turuosalised nõustuvad, siis on selliseks Hiina
valuuta jätkuv kursitõus. Seepärast ongi mõistlik seda kahtluse alla seada.

Hiina jüaan (renminbi) oli fikseeritud dollari suhtes kursiga 8,28 yuani dollari eest kuni 2005.a. juulini, siis muutis valitsus kursi ujuvaks sõltuvuses valuutakorvist. Aeglase, kuid kindla tõusu tulemusena on täna kurss dollari suhtes 7,05.

Kuna Hiina kaubandus- ja rahavoobilanss on olnud suures ülejäägis, on sealne keskpank olnud sunnitud jüaani müüma, peamiselt dollarite eest. See on toonud kaasa, et turu tasakaalu huvides peaks jüaan olema tugevam, Hiina keskpank aga püüab selle protsessi hoogu maha võtta. Tagajärjena on siiski turuosalistel olnud lihtne kursi muutumissuunda ennustada.

Kuna turg on "põhimõtteliselt teadnud" dollari-jüaani kursi liikumissuunda, on ainsaks takistuseks sellele panustamisel olnud vajalike finantsinstrumentide kättesaadavus. Spekulatiivne raha ei saa tänu riiklikele regulatsioonidele Hiina valuutaturul otse sekka lüüa, nõnda liiguvad rahavood pigem kaubanduse ja investeeringute kaudu ning üldteada on, et niiviisi jõuab Hiinasse hiigelhulgal "kuuma raha."

Nii et kuidas siis saab jüaaniga spekuleerida, kui selleks puudub avatud turg? Täielikku pilti pole asjast kellelgi, kuid ilmselt on igasugu Hiinaga äri ajavad ettevõtted hõivatud ka kaudsete valuutaspekulatsioonidega. Võtame näiteks Hiinast importiva USA firma. Asutades Hiinas tütarettevõtte võib tütrelt Ameerika emaettevõttele tarnitava kauba väärtust näidata kõrgena jättes nii rohkem raha Hiinasse ja suunates vähem tagasi Ameerikasse, kui kurssi "kallutamata" vaadeldes võiks aset leida. Niimoodi akumuleerib Ameerika ettevõte raha Hiinas, nautides jüaani kindlat kursitõusu, samuti USAst paremaid intressimäärasid.

Sedasorti tegevused suurendavad kaudselt spekulatiivset survet jüaanile ja paisutavad samas Hiina väliskaubanduse ülejäägi numbreid. Küsimus on selles, kaua see asi veel edasi kestab. Tingimuseks, et tehinguga kindlalt teenida, peab olema ka kindlast kaotajast vastaspool. See oleks ilmselt Hiina riik, kes valuutaturule sekkudes kaitseb ülehinnatud dollarit. Kui nii, siis Hiina riik ei saa määramatult kaua selle kulutamisega jätkata. Kui kommipood kuulutab, et kommid on poes ilma rahata saadaval, võib see muidugi tõsi olla, kuid see ei saa tõsi olla ei-tea-kui-kauaks. Hoides oma valuuta kurssi madalal, nagu hiinlased teevad, teeb see lõpuks valuutast nõrga.

Niisiis, nähes Hiina rekordilisi kaubandusülejääke, kasvavad lava taga samal ajal spekulatiivsed positsioonid. Mingil hetkel muutuvad spekulandid ebakindlaks ning üritavad oma positsioone sulgeda, müües jüaani ning ostes dollarit ja eurot.
Kui see juhtub, üllatab see arvatavalt tervet maailma. Arvestades raha Hiinasse suundumise üha kiirenevat kasvu võib see sündmus olla päris lähedal.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. March 2008, 22:15
Otsi:

Ava täpsem otsing