Tõnis Oja • 24. märts 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Suuromaniku ost rõõmustab Eesti Telekomi aktsionäre

Endine Hansapanga juht ning nüüdne Alta Capital Partnersi partner Priit Põldoja ütles, et tema jaoks on Eesti Telekom atraktiivne, sest suuromanik TeliaSonera väljendab pidevalt soovi Telekomi üle võtta. "Keegi on alati valmis ostma. See muudab investeeringu minu jaoks kindlaks. Annab garantii," ütles Põldoja.

Põldoja ütles, et kui pakkumine tuleb, siis ta müüb kindlasti. Põldojal on 6000 Eesti Telekomi aktsiat.

LHV analüüsiosakonna juht Erki Kert arvas, et kuna riik ei kavatse Eesti Telekomist odavalt loobuda, siis võib oodata, et TeliaSoneral tuleb maksta aktsionäridele korralik preemia.

"Pidev osaluse suurendamine kinnitab minu silmis TeliaSonera jätkuvat huvi Eesti Telekomi vastu ning aktsia hinnale mõjub see kaudselt ainult positiivselt," kommentaaris Kert.

"Vähemalt minevik on kinnitanud, et odavalt ei ole riik nõus ettevõttest loobuma. Juhul kui riigi suhtumine ei ole muutunud, võime eeldada, et huvi korral kogu Eesti Telekom ära osta tuleks TeliaSoneral praegusele aktsia hinnale korralik preemia peale maksta."

Siiski arvas Kert, et osaluse suurendamine eelmisel nädalal tõenäoliselt aktsia hinnale olulist mõju ei avalda, kuid TeliaSonera huvi üldiselt aktsia hinda siiski toetab.

TeliaSonera ülevõtupakkumise võimalus on Eesti Telekomi kohal rippunud juba aastaid ning selles küsimuses ei ole viimasel ajal midagi oluliselt muutunud.

Erainvestor Stefan Andersson kommenteeris aripaev.ee-le, et tema pakub TeliaSonera võimalikuks Eesti Telekomi väljaostuhinnaks 140 krooni aktsia kohta.

Reedel lõpetas Eesti Telekomi aktsia kauplemise 117,51 kroonil.

Anderssonile kuulub oma firma kaudu 21 915 Eesti Telekomi aktsiat ehk reedese sulgemishinnaga ligi 2,6 miljoni krooni väärtuses.

"Ma arvan, et TeliaSonera tahab kõigepealt lõpetada oma läbirääkimised Läti valitsusega Lattelecomi ja LMT ostmise üle. Seejärel oleks loogiline, et ka Eesti valitsus saaks TeliaSoneralt uue pakkumise. Iseasi, kas Eesti valitsus ja Arengufond on osaluse müügist huvitatud," kommenteeris Andersson.

Spekuleerides Anderssoni pakutud Eesti Telekomi aktsia väljaostuhinnaga 140 krooni aktsia kohta tuleb Eesti Telekomi turuväärtuseks 19,3 miljardit krooni. Kui Eesti riik oleks nõus oma osalusest loobuma, teeniks nad selle hinnaga ligi 4,7 miljardit krooni. Arengufond saaks oma osaluse müügi eest 0,6 miljardit krooni.

Eesti Telekomi juhatuse esimees Valdo Kalm ütles aripaev.ee-le, et Telekomi võimalik ülevõtmispakkumine on puhtalt omanike ja riigi vaheline asi, ent möönis, et TeliaSonera on selgelt väljendanud soovi osalust suurendada.

Kalm ütles, et see, kas omanikud ostavad väikeaktsionäridelt või lepivad riigiga kokku, on täielikult omanike otsus, ning ta ei sooviks seda teemat kommenteerida. "Praeguse omanike struktuuriga on töö täiesti konstruktiivne. Ausalt," oli Kalmu ainus kommentaar, mida ta soovis sel teemal öelda.

Rahandusministeerium kinnitas, et Eesti Telekomi osaluse müüki praegu ei plaani. "Eesti Telekom on omanikele igal aastal heal tasemel dividende maksnud ning äriühingu majandustulemused on jätkuvalt head. Sellest tulenevalt oleme rahul osaluse omamisega Eesti Telekomis ega planeeri aktsiate müüki. Samas jälgime ja analüüsime pidevalt olukorda ning hindame riigi osaluse hoidmise otstarbekust," edastas ministeeriumi pressiesindaja.

TeliaSonera pakkus Läti riigile 1 miljard dollarit telekomifirmade ostuks, kuid Läti lükkas pakkumise tagasi, kirjutas Bloomberg.

Eilsel pressikonverentsil sõnas Läti peaminister Ivars Godmanis, et loobutakse TeliaSonera pakkumisest, sest see kahjustaks telefoniturul konkurentsi. Soome-Rootsi ettevõte konkureerib Blackstone Groupiga, et osta riigi osalusega Lattelecom.

Godmanise sõnul pooldab ta, et Lattelecomil oleksid erisugused omanikud, sest see arendab konkurentsi.

Peaminister pakkus TeliaSonerale võimalust osta mobiilsideteenuseid pakkuv LMT juhul, kui ettevõte loobub oma osalusest Lattelecomis ja müüb oma aktsiad Blackstone'ile.

Godmanis mainis, et riik võib panna Lattelecomi aktsiad hoopis avalikule oksjonile.

TeliaSonerale kuulub 49 protsenti Lattelecomi aktsiatest ning 60,3 protsenti LMT aktsiatest.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt