Ralf-Martin Soe • 25. märts 2008 • 4 min
Jaga lugu:

1000kroonine imedoos

Eraisiku pankroti läbi teinud Kuningas värbab imeravimi müügiks töötajaid vahendeid valimata. Nõnda saab ka Äripäeva ajakirjanik tööpakkumise hakata turustama toodet, mille müük Eestis on keelatud.

"Meil on väga põnev rahvusvaheline äri," räägib esimesel kohtumisel tööpakkumisest Kuningas, keda on kunagi kohtulikult dokumentide võltsimise eest karistatud.

Tegevus leiab aset Kuningale kuuluvas Tallinna kesklinna korteris Maneeži tänaval, mis on samal ajal ka rahvusvahelise ettevõtte Enliven Eesti kontor.

Selgub, et tööpakkumise sisu on Eestis keelatud toidulisandi Nitro FX müük, mida turustatakse imeravimi pähe. Väikese pudeli eest võetakse tuhat krooni, sellest jätkub kuuks ajaks.

Selle aasta alguses on hakatud "ravimit" massiliselt turustama. Näiteks ilmub reklaamimaiguline artikkel Naistelehes ning Kuninga korteris toote konsultatsioone pakkuv meditsiiniharidusega Raul Mardi esineb Tartu Pereraadios.

Samuti on "imeravim" sattunud agentide kaudu mitmesse internetikeskkonda, kus müügiagendid seda tutvustavad.

Eestis on ulatuslik töötajate võrgustik alles loomisel, kuigi selle nimel on töötatud juba aasta. Kuninga sõnul on kliente praegu 2000 ringis ning nõudlus toote järele on väga suur. Kui äri edukalt käivitub, kavatseb Kuningas Eestis esinduse avada ja siin laopinnad rentida. Praegu tuuakse kaup Amsterdami laost.

Tegemist on tüüpilise võrkturundusega, kus kliendid muudetakse osavalt müüjateks ja müüjad klientideks. Turustuskoht on Kuninga enda korter. Nõnda ostis ka ajakirjanik seal eelmisel nädalal näidiseks "maksuvabalt" ühe eksemplari.

Kairi Sisask, veterinaar- ja toiduameti peaspetsialist

Nitro FXi müük on ELis keelatud (sh ka tasuta edasiandmine - toim). Toidulisandile ei ole tehtud ohutushindamist, see võib olla ohtlik inimese tervisele. Selle turustajad aga tegutsevad endiselt aktiivselt, kuigi neid on pidevalt teavitatud, et seda ei tohi teha. Kuningas küsis varem pidevalt, miks me ei lase tal toodet müüa.

Alar Irs, ravimiameti peadirektori asetäitja

Kui keegi tahab väita, et miski ollus ravib midagi, siis tuleb see ravimina turule tuua. Ja kui need andmed ei ole sellised, siis on see tarbija petmine. Ma arvan, et kui keegi ikka hakkab pakkuma midagi, mis on inimese tervisele ohtlik, siis on vastutus täitsa olemas.

Aleksander Laane, OÜ Terviseleht omanik

Võimalik, et see preparaat millegi puhul aitab. Samuti on võimalik, et tootel on negatiivsed tagajärjed. Igasugune mõistlik meditsiiniline taust sellel puudub. Minu jaoks on see pettus.

Küsitud pärast enda tutvustamist ajakirjanikuna

Ma olen aru saanud, et toote müük Euroopa Liidus ei ole lubatud?

Meie jagame infot. Me ise ostame ja müüme sama hinnaga edasi.

Iseasi on veel see, et mina ei tohi seda toodet müüa, aga Teie üritasite mind korduvalt tööle värvata seda müüma.

Ma ei värvanud teid müüma, vaid me jagame infot. Inimesed ostavad ise internetist. Ja kui inimene ei jaksa ära oodata, millal toode internetist koju tuleb, ja tal ei ole võib-olla krediitkaartigi, siis saab kohapealt ka osta. Esimene pudel ostetakse tavaliselt soovituse peale. Meie võime selle stardipaketi sulle kohe müüa.

Kas veterinaar- ja toiduamet viskab teile põhjendamatult kaikaid kodaratesse?

Veterinaaramet on toote keelanud seetõttu, et see on äri. Kui turule tuleb nii võimas asi, mis on 60 korda võimsam kui mingi ravim, siis on loomulik, et veterinaar- ja toiduamet üritab seda takistada.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt