25. märts 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Autovedaja haarab üha uusi tegevusalasid

T.R. Tamme Auto on 1988. aastal loodud ettevõte, mille esmaseks põhitegevusalaks oli transporditeenuste osutamine. 1999. aastal tõi ettevõtte tegevusse suurema muutuse Kiviõli Keemiatööstuse varade soetamine, mis suurendas nii Eesti-siseste vedude osakaalu kui ka lõi aluse autotranspordiettevõtte tegevussuundade laiendamisele. Praeguseks on aga ettevõtte põhitegevusalaks juba keemiatööstus ja viimastel aastatel pole enam Autotranspordi TOPi pääsetud (autotranspordi osakaal on käibes langenud ca 40% peale). T.R. Tamme Autol õnnestus soetada Kiviõli Keemiatööstuse seadmed praktiliselt vanaraua hinnaga. Hiljem osteti juurde ka maa ja hooned. T.R. Tamme Auto käivitas aasta seisnud tööstuse ning tagas sellega jälle töö mitmesajale inimesele, olles Kiviõlis suurim tööandja. Vedude mahu tagas ettevõte sellega, et põlevkiviõli tootmiseks vajalikku toorainet ei tooda tehasesse enam raudteevagunitega, vaid ettevõtte oma veokitega.

T.R. Tamme Auto on läbi investeeringute lisaks sisenemisele keemiatööstuse turule laiendanud ka teisi tegevussuundasid. 2005. aastal soetati 66protsendine osalus Euro Kinnisvaraarendus OÜs, mille põhitegevusalaks on kinnisvarainvesteeringud. 2006. aastal soetati Hispaania ettevõte Titanic Plaints S.L., millega alustati uue tegevussuuna - turismiteenuse arendamist.

T.R. Tamme Auto tegevuste mitmekesisust iseloomustab kõige paremini tutvustav lõik ettevõtte koduleheküljelt: "Praegu tegeleb T.R. Tamme Auto lisaks välis- ja sisetranspordile ka teedeehitusega, põlevkivi kaevandusega, turbabriketi tootmisega ning kaeve- ja tõstetööde teostamisega. Konkreetse tootena müüme lisaks õlile, turbabriketile, lihale ja piimale ka karjääritooteid nagu liiv, kruus ja killustik".

Isale ja pojale, Toomas ja Raivo Tammele kuuluv T.R. Tamme Auto on jooksvalt välja võtnud ka dividende, mille suurus ei ole kogunenud kasumiga võrreldes küll väga suur, kuid kasvab aastatega - 2005. aastal oli jaotatud dividendide summa 2, 2006. aastal 7 ja 2007. aastal 16,6 miljonit krooni. Kontserni jaotamata kasumiks pärast viimast dividendide jaotust jääb endiselt veerand miljardit krooni.

Hoolimata Tammede ettevõtete edukusest on viimaste aastate jooksul seatud küsimärgi alla nende äritavasid. Kui keskkonnaministeerium ootas Kiviõli Keemiatööstuselt suuremaid investeeringuid, et täita karmistuvaid keskkonnanõudeid, on ettevõtte üks omanikest väitnud, et selleks puuduvad vahendid.

Raivo Tamme süüdistati 2006. aastal poole miljoni krooni suuruses maksupettuses. Uurimise jooksul pidi Raivo Tamm viibima vahi all 48 tundi ning arestiti ka tema vara, mis küll osaliselt vabastati, kuna arestitud vara väärtus ei olnud proportsioonis tsiviilhagi suurusega.

Praegu on ettevõtte tegevus peamiselt seotud põlevkivi ja põlevkiviõli tootmise ning müügiga. Sinna teeme ka suuremaid investeeringuid. Planeerime tulevikus diislikütuse tootmist.

Ettevõte ei tegele enam põllumajandusega. Müüdud on ka Aseri sadama alad. Lähitulevikus ma suuri muutusi ettevõtte tegevuses enam ette ei näe.

Oluline on keskenduda põlevkivi ja põlevkiviõli tootmisele ning samuti juba olemasolevate tütarettevõtete tegevusele.

Autor: Eeva Pajuviidik

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt