Putinka kõrvale tuleb Medvedevka

Väinu Rozental 26. märts 2008, 00:00

Patendibüroo Käosaar & Co kaubamärgispetsialisti Kärt Laigu sõnul oskasid Venemaa bränditeadlikud ettevõtjad osavalt ära kasutada aega, mis jäi presidendikandidaadi Dmitri Medvedevi väljakuulutamise ning ametlike presidendivalimiste vahele. "Venemaa patendiamet Rospatent ujutati üle kaubamärgitaotlustega, mis on inspireeritud tulevase presidendi nimest," räägib Laigu.

"Kaubamärke, nagu näiteks Medvedevka, Tsar Medved, Russkii Medved, Volodja i Medvedi, plaanivad ettevõtjad kasutada peamiselt alkoholi, karastusjookide ning maiustuste tähistamiseks."

Laigu sõnul said karunimeliste (medved on vene keeles karu - toim.) kaubamärkide taotlejad ilmselgelt innustust edust, mis on saatnud Putinka viina müüki Venemaal - kolme aastaga jõudis Putinka läbimüügilt teisele kohale Zelenaja Marka viina järel. Putinkat toodab Moskva tehas Kristall.

Kaubamärgi Putinka omanikfirma Vinemix esindaja väitel ei ole kaubamärgil mingit pistmist Venemaa peatse ekspresidendi Vladimir Putini nimega, vaid see olevat tuletatud hoopis venekeelsest sõnast putina, mis tähendab kalastushooaega. Samas ei usu Vinemixi esindaja ekspertide ennustust, et kaubamärgi Putinka tähelend on lõppemas, vaid on kindlad Putinka jätkuvas müügiedus tänu nostalgiale, mis tekib tarbijates Putini valitsemisaega meenutades.

Eesti alkoholiregistri andmeil on Putinka-nimelise viina maaletoomise õigus alates 2004. aastast hulgimüügifirmal OÜ-l Registon ja alates 2006. aastast ASil Monotal.

Registoni mänedžeri Dmitri Reznikovi sõnul loobusid nad Putinka ja muude alkohoolsete jookide kaubamärkide importimisest ligi aasta tagasi. "See on väga raske äri, sest palju raha tuleb ette ära maksta," põhjendab Reznikov.

Monotalist ei soovinud keegi kommenteerida, kuidas Putinka müük Eestis läheb. "Kui me seda ei müüks, siis järelikult ei tooks sisse ka," kõlas kaubandusosakonna esindaja napp vastus.

ASi Kaupmees & Ko ostu- ja kaubandusdirektori Aune Veinbergi kinnitusel nemad Putinka viinaga ei kauple. "Küll aga lähevad väga hästi Ukraina kvaliteetsed viinad, mille valmistamiseks kasutatav piiritus on väidetavalt puhastatud läbi piima- ja muude filtrite," lisab Veinberg.

Venemaa tuntud poliitikute nimedest inspireeritud kaubamärgid pole sugugi mitte alati taganud loodetud müügiedu.

Nii näiteks pole saavutanud erilist populaarsust 1994. aastal registreeritud kaubamärk Žirinovski, mida on kasutatud viina, sigarettide, lõhnavee ja isegi majoneesi tähistamiseks.

Suhteliselt läbikukkunuks võib pidada ka meeste lõhnavee tähistamiseks registreeritud kaubamärki Mayor (linnapea), mida aitas välja töötada ja edendada Moskva linnapea Juri Lužkov.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:26

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing