Mammut on saanud keelatud elevandiluu aseaineks

26. märts 2008, 18:12

Kui elevante võib üleküttimisel tabada
väljasuremine, siis mammutite puhul on seda juba hilja karta ning eelkõige
Venemaalt pärit mammutiluu äri õitseb, kirjutas International Herald
Tribune.

Hiljuti maksis Novõi Urengoi elanik Viktor Seliverstov seitsme kilo mammutivõha eest 500 dollarit, materjalist nikerdab ta võtmehoidjaid, noapidemeid ja kujukesi. Moskvas küsivad vahendajad keskmise kvaliteediga mammutivõha kilost 300-400 dollarit, Lääne turgudel võib hind ulatuda 1600 dollarini. Siberi tohututelt igikeltsaaladelt koguvad seda toorainet põdrakasvatajad, nafta- ja gaasitööstuse töötajad ning ka elukutselised vandlikütid. Eelmisel aastal viidi Venemaalt ametlikult välja 40 tonni mammutivõhkasid, 90% sellest Aasia maadesse. Tegevus on seaduslik ning ka looduskaitsjad ei protesti selle vastu. Nimelt katavad mammutid osa nii ehk naa eksisteeriva Aasia musta turu nõudlusest vandli järele ning seega jääb mingi hulk elevante salaküttimata.

Tänapäeva elevandid on zooloogiliselt mammutite lähedased sugulased. Siberi igikeltsa ühes ülemises, pleistotseenist pärinevas kihis hinnatakse olevat 150 miljoni mammuti jäänused. Välja surnud pikakarvaliste mammutite hiliseim leid Siberis on pärit 3600 aasta tagant. Kui tervena igikeltsas säilinud mammuti leidmine on harv, siis luid tuleb päevavalgele sagedasti: kevadise sulaga, suurte vihmade järel, jõekallaste erosiooniga. Igikeltsas aastatuhandeid suurepärases seisus säilinud elevandiluu laguneb väliskeskkonda sattudes aga kolme aastaga väärtusetuks puruks, kui seda just enne töötlemiseks üles ei korjata.

Vene valitsusasutused kontrollivad enne ekspordiloa andmist, et konkreetse mammutivõha puhul ei oleks tegu teaduslikku väärtust omava leiuga, näiteks jälgedega mammuti surmamisest jahil inimeste poolt.

Käsitöölise Seliverstovi sõnul eelajaloolise materjaliga töötamine tema südametunnistust ei vaeva: "Inimesed hoiavad minu töid põlvkondade kaupa alles. Ma annan mammutitele teise elu."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. March 2008, 18:11
Otsi:

Ava täpsem otsing