Tallinna börsi juht: ettevalmistustööd börsile tulekuks käivad

26. märts 2008, 11:08

Kas ka sel aastal mõni ettevõte Tallina
börsile tuleb või kas üldse leidub veel Eestis ettevõtteid, kes võiksid oma
aktsiaid avalikult pakkuda. Olukorda kommenteeris Tallinna börsi juhatuse
esimees Andrus Alber.

„Börsiküpseid firmasid Eestis kindlasti on, kuid investorite meelsus maailmaturgudel pole praegu IPO jaoks just kõige soodsam,“ kommenteeris Tallinna börsi juhatuse esimees Andrus Alber. „Seega julgeksin väita, et ettevalmistustööd käivad, aga võtmeküsimuseks on hetke valik.“Alber märkis, et ka Vilniuse börsil aktsiaemissiooni korraldav Leedu põllumajandusettevõte Agrowill Grupi pakkumise tulemused võivad otsuseid kallutada - kas siis ühes või teises suunas.

Alber selgitas, et ettevõtete börsiletulek sõltub paljuski majandustsüklist ja erinevate finantseerimisvõimaluste kättesaadavusest, ja et oma rolli mängivad ka nõustajate soovitused valida üks või teine tee. Nimelt kulus Soomes esimese ettevõtte tulekuks alternatiivturule 8 kuud pärast õigusliku raamistiku valmimist ja seda ajal, kui maailmaturud olid veel üsna positiivses meeleolus.

„Meil sai õiguslik raamistik paika alles eelmise aasta novembri lõpuks, mil maailmaturud olid languses ja investorid eemale peletatud. Usume, et turuolude muutudes ning alternatiivturu kui ühe finantseerimisvõimaluse teadvustudes jõuavad siia ka põnevad kasvuettevõtted,“ oli Alber optimistlik. „Hetkel teame ettevõtteid, kellel on dokumentatsioon valmis ning emissioon sõltub puhtalt vaid maailmaturu olukorra ja investorite Balti suunalise meelsuse rahunemisest. Kas see juhtub 6 või 12 kuu jooksul, on raske prognoosida.“

Suurim motivaator ettevõtetele võiks Alberi hinnangul praegusel ajal olla intressitaseme tõusuga kaasnev laenukulude kasv. „See annab põhjust mõelda laenukoormuse vähendamise võimalustele, nt. täiendava omakapitali kaasamisele. Tööjõuturul valitseva olukorra tõttu on kindlasti teretulnud ka võimalus oma võtmetöötajaid ettevõtte avalikult kaubeldavate aktsiate abil motiveerid,“ uskus Tallinna börsi juht ja lisas, et paljud teised noteerimise kasuks rääkivad argumendid, nt. suurem tuntus ja tähelepanu, kehtivad olenemata majandustsüklist.

Alber toonitas, et arenenud riikides on börsi kapitalisatsioon (summaarne turuväärtus) võrdne või suurem riigi SKPst, Eestis on see aga alla 30%. Seega on Alberi arvates veel palju ruumi ja potentsiaali uute börsiettevõtete tulekuks. „Kindlasti võiks ka riik tõsisemalt kaaluda oma ettevõtete aktsiate või võlakirjade noteerimist börsil ning sellega ettevõtjatele head eeskuju näidata. Siinkohal võib näiteks tuua Leedu, kus uus moodustatav energiafirma LEO on plaanis osaliselt börsil noteerida,“ ütles Alber.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. April 2008, 10:56
Otsi:

Ava täpsem otsing