Inimesse eellane jõudis Euroopasse juba 1,2 miljoni aastat eest VIDEO

27. märts 2008, 17:16

Hispaania paleontoloogid leidsid 1,2
miljoni aasta eest Euroopas elanud inimese eellase jäänused, mis tõestab,
et algelised inimesed jõudsid Euroopasse palju varem, kui seni arvati.

Algelisest inimesest on säilinud tükike lõualuust, milles on ka mõned hambad. Säilmed leiti Põhja-Hispaaniast Sierra de Atapuerca piirkonnast, mis oli juba varem tuntud varase inimasustuse jälgede poolest, kirjutas Nature.

Fossiili leidis rühm Rovira i Virgili ülikooli teadlasi Eudald Carbonelli juhtimisel. Leid on seal piirkonnas seniavastatuist kõige vanem. Varasemad leiud on olnud umbes 800 000 aasta vanused, nende põhjal on antropoloogid teinud oletusi, et inimese eellased ei jõudnud Lääne-Euroopasse mitte enne kui pool miljonit aastat tagasi.

Nüüd aga ilmneb, et inimasutus oli tänase Hispaania territooriumil olemas juba palju varem. Selgub, et nagu tänapäeva hispaanlased, armastasid ka toonased elanikud liha süüa. Nimelt leiti ka algelisi kivist tööriistu ja lihuniku käe alt läbi käinud loomakonte.

Äsjane avastus toetab teooriat, et inimese eellased jõudsid Euroopasse õige pea pärast Aafrikast lahkumist umbes kaks miljonit aastat tagasi. Vanimad väljastpoolt Aafrikat leitud inimsäilmed pärinevad Gruusiast Dmanisist ja on 1,7 miljonit aastat vanad.
Dmanisist leiti säilmeid Homo erectusest – liigist, mis arvatavasti lahkus Aafrikast ning asustas suure osa Aasiast. Vastne leid aga näitab, et pärast Aasiasse jõudmist pöördus osa väljarändajaid suuna läände, Euroopa poole.

Hispaania teadlased on leiu liigitanud Homo antecessoriks – neandertallaste ja Homo sapiensi ühiseks eellaseks. Lõualuu väiksuse tõttu usuvad teadlased, et seekordse leiu puhul on tegu naisega.

Samast perioodist pärit umbes 1,5 miljonit aastat vanu kivist tööriistu on leitud Prantsusmaalt, Itaaliast ja Hispaaniast, ütles Londoni loodusmuuseumi evolutsiooniuurija Chris Stringer. Nüüdne leid on esimene tõend sellele, et tööriistu valmistasid tõesti inimese eellased.

„Kui võrrelda arheoloogilisi leide, siis võib öelda, et inimene asus Euroopat asustama Aasia lääneosast ning see juhtus vähe aega pärast seda, kui inimlased asusid Aafrikast välja rändama,” ütles Stringer. „Veel viis aastat tagasi oleksid paljud selle väite suhtes esitanud tõsiseid kahtlusi.”

Berkeleys asuva California ülikooli palaeoantropoloog Tim White ütles, et leid peaks lõpetama vaidlused teemal, kas Lääne-Euroopas oli miljon aastat tagasi inimese eellasi. Kuid tema sõnul pole siiski kindel, kas inimpopulatsioon jõudis Euroopasse Lääne-Aasia kaudu. Gruusiast leitud Dmanisi säilmete ja värske leiu vahele jääb väga pikk periood. „Võib olla leitakse kunagi säilmed, mis viitavad sellele, et inimesed jõudsid Aafrika põhjaosast otse Euroopasse. Üksainus leid võib kogu pildi segi lüüa,” ütles White.

Vaata Reutersi videot!


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. April 2008, 11:34
Otsi:

Ava täpsem otsing