Kaubavahetuse puudujääk kahanes veerandi võrra

ÄP 28. märts 2008, 00:00

Statistikaameti andmeil kasvas jaanuaris kaupade eksport mullu sama ajaga võrreldes 4%, import aga kahanes 4%. Eelmise kuu mahust oli eksport 9% võrra suurem ja import jäi peaaegu samale tasemele. Eeltoodud arengute tulemusena langes kaubavahetuse puudujääk nii aastases kui ka kuises võrdluses ligi veerandi võrra. Kui tavaliselt on jaanuaris sesoonsusest tingituna kaubavahetuse mahud eelneva aasta detsembrist madalamad, siis selle aasta ligi kümnendiku suurune ekspordi kasv on positiivne näitaja.

Ekspordi väikese aastase kasvutempo taga oli osaliselt 2007. aasta jaanuari suhteliselt kõrge võrdlusbaas, mil eksport oli veel tugeva kasvuga (15%). 2008. aasta esimesel poolel mõjutab ekspordi kasvu aastatagune kõrge võrdlusbaas mineraalsete kütuste osas, kuid alates juunist hakkab baasiefekt kaduma ja siis võib oodata ekspordi kasvu kiirenemist.

Jaanuaris olidki ekspordi kasvu põhiliseks pidurdajaks mineraalsed tooted, mille väljavedu oli aastagusest perioodist üle 40% madalam. Kui arvata koguekspordist välja mineraalsete kütuste grupp, näitas eksport jaanuaris oluliselt kõrgemat aastakasvu (14%).

Veebruaris võib oodata ekspordi ja impordi kasvutempode kiirenemist, sest aastatagune võrdlusbaas on juba madalam, samas jätkub baasiefekt mineraalsete kütuste osas. Eesti Konjunktuuriinstituudi veebruaris küsitletud ettevõtete hulgas suurt optimismi veel polnud. Veerand ettevõtetest teatas eksporttellimuste jäämist alla tavalise taseme. Järgneva kolme kuu kohta olid prognoosid palju paremad. Ka ettevõtete kindlustunde indikaator oli veebruaris muutunud kergelt positiivseks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:26

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing