Sirje Rank • 27. märts 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Sarkozy sihtimas Briti energiaturgu

Teema oli üks olulisemaid kõneaineid Suurbritannias riigivisiidil viibinud Prantsusmaa presidendi Nicolas Sarkozy ja Briti peaministri Gordon Browni eilsel kohtumisel, kus sõlmiti ka tuumaenergeetika alane koostöölepe. See näeb ette tihedama koordineerimise tuumaohutuse, jäätmete käitlemise ning tehnoloogia litsentseerimise alal.

Suurbritannia on täna neid väheseid riike ELis, mille valitsus on otsustanud suurelt panustada tuumaenergiale nii kliima soojenemist põhjustavate heitmete vähendamiseks kui energiajulgeoleku kindlustamiseks pärast Põhjamere nafta- ja gaasivarude ammendumist.

Prantsusmaa näeb siit oma ettevõtetele suuri tellimusi ning väljavaateid arendada ühiselt tsiviilotstarbelise tuumatehnoloogia eksporti muudesse riikidesse.

Kolmapäeval ütles Briti majandusminister John Hutton, et Suurbritannia peaks tuumatehnoloogia osa energiabilansis "oluliselt suurendama" ning saama maailmas tuumatehnoloogia arendamisel ja eksportimisel juhtivaks riigiks. Üksi Suurbritannia praeguste vananenud reaktorite väljevahetamine uue põlvkonna tehnoloogia vastu loob ministri sõnul 100 000 töökohta ning ettevõtjatele 20 miljardi naela eest uusi ärivõimalusi. Tuumaenergeetika tõotab majandusse niisama olulist panust kui omal ajal nafta ja gaasi avastamine Põhjameres.

Praegu katab tuumaenergia 20 protsenti Suurbritannia elektritarbest, kuid riigi 23 reaktorit on vanad - 15 aasta pärast tuleb kõik peale ühe sulgeda.

Viimase uue reaktori ehitas Suurbritannia 1994. aastal, mis tähendab, et ka selle ala oskusteave on vahepeal vähikäiku teinud. Prantsusmaa abil loodetakse välja koolitada uus põlvkond tuumatehnoloogia spetsialiste.

Prantsusmaa on tuumatehnoloogiat järjekindlalt arendanud 70ndate aastate naftakriisist peale, laskmata end heidutada ka 1986. a Tšernobõli õnnetusest. Riik saab praegu 80% elektrist tuumaenergiast. Üleüldine huvi kasv tuumaenergeetika vastu kogu maailmas, vähendamaks sõltuvust fossiilsetest kütustest, on president Sarkozyst teinud Prantsuse tuumatehnoloogia "müügimehe", kes on sõlminud juba rea koostöökokkuleppeid Aafrika ja Lähis-Ida riikide ning Hiinaga. Suurbritannias tahab Prantsuse riiklik energiafirma EDF ehitada vähemalt neli uue põlvkonna reaktorit, mis oleksid sama tüüpi kui Soomes Olkiluotos valmiv reaktor. Tarnijaks oleks Prantsuse Areva.

Tuumaenergia vastased Suurbritannias hoiatavad, et see tehnoloogia ei paku kliima ega energiajulgeoleku probleemidele püsivat lahendust, küll aga kisub tähelepanu ja ressursid taastuvenergia arendamiselt kõrvale.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt