Must karp paljastab ehitusvead

Kadrin Karner 31. märts 2008, 00:00

On inimesi, kes naudivad oma kätega kodu loomist ja inimesi, kes naudivad ehitusspetsialistile paikapanemiseks isikliku maitse alusel sisustuse valimist. Just ehitustööliste vähenenud kompetentsus ja palju kära tekitanud uusehituste arvukad ehitusvead on üheks põhjuseks, mis turutrende muutuma on sundinud.

Uus Maa eluruumide konsultandi Jekaterina Kesselmanni sõnul olid veel 3-5 aastat tagasi populaarsed eelkõige karbi kujul soetatavad kodud, mida tuli siseviimistlustarvetega kodustama hakata. Nüüd lähevad kiiremini kaubaks valmis korterid, majad, kuhu kohe sisse kolida.

Populaarsus on osalt ka arusaadav. Mõnda sunnib valmis kodu kasuks otsustama rahakott, teisi väike laps ja kolmandaid oskamatus ise teha või lihtsalt asjaolu, et nii on laisale mugavam.

Umbes aastapäevad tagasi Jürisse tuliuude majja korteri soetanud Taavo Soodla rääkis, et eelkõige oligi mõte osta uus korter uude majja, kuhu kas või kohe lisapingutusi tegemata sisse kolida. "Olen laisk ja mugav inimene," iseloomustas Taavo Soodla end.

Tihti ettetuleva garantiiremondiga uues korteris oli mees tuttav. Tema sõnul sai paras lahingki maha peetud, enne kui arendaja viga tunnistas ja praak parandatud sai. Garantii alla läksid ka mõranenud aknaklaasid, mis olid tingitud maja vajumisest. Aga iga uus maja vajub veidi, see on loomulik, arvab Taavo Soodla, olles koduostuga kõigiti rahul. Hakata tuttavate kaudu töömehi otsima, sest võõrast tänapäeval ei usaldata, oleks tema sõnul protsessi liialt keeruliseks ajanud.

Küsimusele, kas tavainimene, kes ehitusest palju ei tea, peaks uut korterit otsimas käima nii, nagu vanasti autoturult kasutatud autot toomas - onupojast automehhaanik kaasas, vastas Soodla, et just nii see käib. Temal oli korterit vaatama minnes kaasas tuttav konkureerivast ehitusfirmast. "Mõned väiksemad vead lasin enne sissekolimist ära parandada," rääkis Taavo Soodla ning oli kindel, et teda aitas korteri valimisel ehitusspetsialistist tuttav väga palju.

Teine noor mees, Viljar Nurm haaras töö ohjadest ja kohati interneti abiga töövõtteid omandades ehitas korteri Kristiine linnaosas omal jõul. Isetegemise kasuks otsustas mees majanduslikel kaalutlustel, et saada soodsamalt ja kvaliteetsemalt. Korraga võeti laen nii korteri soetamiseks kui ka remondiks. Säästmine tuli ehitusmeeste palkamatajätmise arvel, samuti kasutatavate vahendite maksumuselt. Otseselt ta öelda ei osanud, palju isetegemine soodsam tuli, sest remonttööde hinnapakkumist ta ei võtnud. Aega kulus samuti omajagu, kuid selle korvas koduomaniku sõnul võimalus teha kõike täpselt nii, kuidas perele meeldib.

Viljar Nurme kinnitusel hakkasid nad elukaaslasega umbes kuu enne laenu taotlemist poodides ringi vaatama ja pangale remondist väikest plaani koostama. Rohkem põhjalikumat kava pere tegema ei hakanud.

Samas sai kummutatud hirm, et kui ise remontima hakkad läheb eelarve lõhki. Viljar Nurm rääkis, et temal oli remondiks arvestatud umbes 100 000 krooni.

Selle arvelt soetati köögimööbel, ehitati kamin, soojustus ja santehnika ning tehti siseviimistlus.

Eelarvet nad ületanud ei ole ja kuigi teha on veel lõppviimistlusse kuuluvad tööd, kavatseb mees jääda kulutustega kavandatud piiridesse. Musta karbi suuremast ehitustööst pääsemise lihtsam variant on valge karp, kus enamjaolt saab kohe viimistlemise kallale asuda.

Olukorras, kus ehituskvaliteet kukub kolinal, võib pärast heauskset siseviimistlust ilmnevate vigade parandamine osutuda tülikaks eelkõige koduomanikule, kuid ka vigade eest vastutajale. Kodu soetamine on ikkagi perekeskne ja selle liikmete usinusest, mugavusearmastusest ja loomingulisusest sõltuv.

Jekaterina Kesselman, Uus Maa kesklinna eluruumide atesteeritud konsultant
Praegusel turul on siseviimistluseta kortereid mõnevõrra raskem müüa, kuna nõudlus nende järele on aasta aastalt vähenenud. Peapõhjuseks korralike ehitusmeeste jätkuv nappus ning tõusnud ehitushinnad.

Väga keeruline on leida ehitustöölisi, kes teeksid tööd kvaliteetselt, lubatud aja jooksul. Samuti ei pruugi saada suvaliste ehitustööliste palkamisel mitte mingit garantiid teostatud tööde kohta ning vigade parandamine võib kalliks maksma minna. Korteri viimistlemisel võib juhtuda, et esialgne lubatud eelarve ületatakse ning tööde käigus selgub, et üks või teine asi maksab oluliselt rohkem ning projekti maksumus võib minna kuni 25% kallimaks.

On inimesi, kes siiski soovivad karbi kujul korteri osta. Kuna viimistlemata korterid on oluliselt odavamad, siis on ka see üks põhjus, miks neid siiski ostetakse.

Aire Mäe, Sampo Panga eraisikute finantseerimise osakonna juhataja
Nii kodu ostuks kui ka remondiks väljastame klientidele kodulaenu kinnisvara tagatisel.

Laenu taotlemiseks peab kliendil olema regulaarne kontrollitav sissetulek ning vajalik omafinantseering.

Sõltuvalt remondi ulatusest nõuame kliendilt kalkulatsiooni, aktsepteeritav on ka hinnapakkumine (näiteks akende vahetamine).

Kui klient taotleb ainult remondiks laenu ja summas kuni 50 000 krooni, siis pakume klientidele Freestyle'i järelmaksukaarti. Freestyle on mõeldud ja sobib konkreetse eseme ostmiseks või toimingu (remondi) teostamiseks.

Freestyle'i väljastamise aluseks on regulaarne sissetulek, tagatis ei ole nõutav ja samuti ei pea klient esitama kalkulatsiooni.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:26
    Otsi:

    Ava täpsem otsing