ÄP fototoimetus • 30. märts 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Pärast äikest on õhk puhtam

Pretsedent on loodud: riigiprokuratuur esitas Rahvaliidu tipp-poliitikule Villu Reiljanile süüdistuse pistise nõudmises. Nii kõrgele poliiteliiti pole seaduse käsi pistisesüüdistusega Eestis veel ulatunud. Lugu iseenesest väga piinlik: tegemist on meie ühe suurema erakonna juhtfiguuriga, kes on hulk aastaid kõrgepalgalistel ametitel töötanud. Aga see on vaid üks episood Villu Reiljani viimaste aastate elustiilist, millest täpsemalt juttu tänases Äripäevas leheküljel 4 ja 5.

Villu Reiljan on siiani kõigist kahtlustustest puhtalt välja tulnud. Kas ta seekord tuleb kohtust välja süütu või süüdlasena, on kohtu otsustada. Sõltub sellest, kui kaalukad tõendid on riigiprokuratuur suutnud hankida.

Pistiseskandaalide lahendamine on keeruline ja tundugu avalikkusele neisse segatute süü nii ilmne kui tahes, ei pruugi kahtluste uurimine viia süüdistuse esitamisenigi. Villu Reiljani puhul jõudis riigiprokuratuur nii kaugele, ja see näitab, et meie õiguskaitseorganid on hakanud paremini tööle.

Isegi, kui kohtu meelest pole tõendid piisavad, et Villu Reiljan süüdi tunnistada, on käimas väga oluline protsess kogu Eesti jaoks, mis raputab korralikult läbi nii poliitilise kui ka ärieliidi. Nagu äikesetorm, pärast mida on õhk hulk aega värske.

Reiljani enda jaoks tähendab see poliitilise karjääri lõppu, tahame vähemalt seda uskuda. Peab olema ülimalt jultunud, et pärast kõike seda veel valijate uksele koputama minna. Poliitik ei pea mitte ainult olema, vaid ka näima aus.

Usume protsessi preventiivsesse mõjusse - et edaspidi mõtlevad poliitikud ja ärimehed mitu korda, enne kui vastastikku kasulikke "heateoskeeme" välja mõtlema hakkavad. Kõige enam loodamegi seda, et Villu Reiljani käekäik aitab tõhusalt muuta nii mõnegi poliitiku senist elustiili, mida iseloomustab üle oma võimete elamine ning teab kust saadud sularahaga sehkendamine.

Meenutagem või Rahvaliidu juhtpoliitikute - teiste seas ka Arnold Rüütli - sularahakohvrikestega jooksmist erakonna peakontori vahet.

Või seda, et paljud poliitikud annetavad kogu oma sissetuleku erakonnale - näiteks rahvaliitlane Ester Tuiksoo, keskerakondlased Lauri Laasi, Evelyn Sepp, Mart Viisitamm ja mitmed teisedki. Tasub nendegi rahakasutamised põhjalikumalt uurimisele võtta. Vaid noored armunud suudavad elada õhust ja armastusest.

Eelmine õiguskantsler Allar Jõks ei suutnud kuidagi läbi murda riigikogu vastuseisust kehtestada erakondade rahastamiseks selged reeglid. Usume, et Reiljani kohtuasi annab nüüd sellelegi vajaliku kiirenduse.

Autor: ÄP

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt