Miks naised on halvad autojuhid

31. märts 2008, 10:59

Teadlased leidsid, et naiste nimetamine
halbadeks autojuhtideks on iseennast kinnitav hüpotees, sest sellise
sildistamise tagajärjel hakkavadki naised autot juhtides enam vigu tegema.

Austraalia Queenslandi ülikooli teadlaste läbiviidud katsest selgus, et vigade hulk suureneb kahekordseks, kui naisjuhile öelda, et mehed on paremad autojuhid kui naised, kirjutas ABC Science.

Uuringu tulemused avaldati ajakirjas Accident Analysis and Prevention.

Teadlased Courtney von Hippeli juhtimisel tegid katseid 168 naistudengiga. Pooltele neist öeldi, et uuringu eesmärgiks on uurida välja, miks naised on kehvemad autojuhid kui mehed. Ülejäänud autojuhtidele öeldi aga, et uuritakse autojuhtimisega seotud mentaalseid protsesse.

Simulaatoriga läbiviidud katses põrkasid esimese rühma katsealustest peaaegu pooled kokku äkki auto ette astunud hajameelse jalakäijaga. Teise grupi tulemused olid umbes kaks korda paremad. Sarnase tulemuseni jõuti ka siis, kui autojuhtidel paluti juhtimise ajal lahendada grammatilist testi. Seega paneb halvaks juhiks nimetamine autojuhile peale sarnase vaimse pinge nagu ülesannete lahendamine.

„Kui inimesed peavad hakkama saama nende kohta käiva negatiivse stereotüübiga, paneb see neile lisapinge, mille tagajärjeks ongi suurenenud ebakindlus,” ütles von Hippel.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. April 2008, 14:11
Otsi:

Ava täpsem otsing