Jaana Pikalev • 31. märts 2008
Jaga lugu:

Eestil kontakt kogu ilmaga

Esimese kinnituse sellest leiab juba DHLi koduleheküljelt, mis ütleb, et firmal on esindused enam kui 220 riigis üle maailma.

DHL Estonia müügi- ja turundusjuht Elar Kilumets edastab, et firmal puudub kahjuks ühendus kosmoseavarustega ja ka kõige parema tahtmise juures ei õnnestu nendega toimetada saadetisi Linnuteele või Kuule.

Ja kuna neile ei meeldi hädaorg ja kannatuste rada, siis ka sinna nad oma kullereid ei saada. "Tegelikult on meil tõesti esindusi üle maailma ning saadetiste viimine on piiratud vaid teatud kriisikolletes," selgitab Kilumets, kelle sõnul Himaalaja tippu DHLi standardteenusega ka midagi ei viida, aga kui väga vaja, saadakse sellega hakkama.

Teise kinnituse saame Eesti Post ASi kommunikatsioonijuhilt Kaido Padarilt, kes ütleb, et postivahetus toimib kõikide ülemaailmse postiliidu (UPU) liikmesriikidega. Seal on hingekirjas 191 riiki. "Ajutised katkestused postivahetuses võivad ette tulla seoses sõdade või looduskatastroofiga, muidu saab kõikidesse riikidesse saata," täpsustab Padar.

On teada ka juhtum, kus Palestiina saadetis, mis oli edastatud Iisraeli kaudu, oli Eestisse tagastatud märkusega, et neil puudub Palestiinaga postivahetus.

"Samas puudub UPU liikmestaatus näiteks Andorral, Marshalli saartel, Mikroneesial ja Palaul, kuid see pole takistanud saadetiste vastuvõtmist ja nende kohale jõudmist," kinnitab Padar.

Ka UPS teenindab üle 200 riigi ja territooriumi üle maailma, ent UPSi esindaja EKLT OÜ arengu- ja kvaliteedijuht Sirje Sakk nendib, et nende kaudu pole võimalik saadetisi teele panna Somaaliasse, Iraani ja Turkmenistani. Samuti on DPD Eesti ASi pakisaatmistel teatud piiranguid, nende müügi- ja turundusjuht Janek Kivimurd nimetab kiiresti Lõuna-Ameerikat ja Aafrikat.

Ent saadetiste hinnad erinevad oluliselt. UPSi esindaja sõnul on kõige kallim saata saadetised kõikvõimalikele saartele. "Näiteks Saalomoni saartele, USA Neitsisaartele, Hollandi Antillidele, Briti Neitsisaartele, Põhja- Mariaanidele, Rohelise Neeme saartele, aga ka Boliiviasse, Ecuadori, Ekvatoriaal-Guineasse - seega mõningatesse Ladina-Ameerika ja Aafrika riikidesse," loetleb Sakk.

Kilumets selgitab, kuidas DHLil on kõik riigid jagatud tsoonidesse ning igal tsoonil on vastavalt saadetise kaalule ning mõõtmetele omad hinnad. "Kõige kallim tsoon on nr 10, kuhu kuuluvad näiteks Tonga, Ghana ja Mauritaania," jätkab Kilumets.

Omapärase kitsenduse pakisaatmise juurde seab ka keelatud esemete nimekiri. Näiteks on postiseadusega ning muudes Eesti õigusaktides keelatud esemete nimekirja kantud sündsusetud või kõlblusvastase sisuga esemed ja trükised.

Kivimurd selgitab, et tegemist on esemete või trükistega, mis riivavad kaaskodanike tundeid, õhutavad vägivallale või piiravad vabadust.

Padar täpsustab, et see on trükis, mis kutsub üles vägivaldsele käitumisele või diskrimineerimisele rahvuse, rassi või varalise seisundi tõttu.

UPSiga ei või eetilistel kaalutlustel transportida näiteks pornograafilise sisuga materjale.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas