31. märts 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Finantskriis tõi investoritele horror-kaotuse

Majanduslehe hinnangul on vähem kui poole aasta jooksul investorid maailma aktsiaturgudel kaotanud 5500 mld eurot (86 000 mld krooni).

Antud kaotus vastab peaaegu kahekordsele Jaapani riigi sisemajanduse koguproduktile (SKP-le), mis on suuruselt teise majandusega riik maailmas.

Eesti SKP oli statistikaameti eelmise aasta andmetel jooksevhindades 243 mld krooni ehk kõigest 0,3 protsenti börsidel kaotatud investorite rahast.

Vähem muljetavaldav ei ole nende pankade, kes on olnud kriisi epitsentris, aktsiate niinimetatud horror-kaotus, kirjutas Wirtschaftsblatt.

Enam kui 1 triljon eurot on Bloombergi koostatud üleilmse sektoriindeksi arvutuste kohaselt alates möödunud sügisest pangaaktsiate hindadest kaduma läinud.

See vastab enam-vähem Itaalia riigi SKP-le. Itaallastel on SKP poolest seitsmes majandus maailmas.

Regionaalsed sektoriindeksid USAs (S&P 500 Financials) ja Euroopas (Bloomberg Europe Banks and Financials Services) on veelgi dramaatilisemalt kukkunud.

Alates eelmise aasta kõrgpunktidest on raha kaotatud rohkem kui 700 mlrd euro väärtuses, vahendas Wirtschaftsblatt.

Tekib küsimus, kuidas suudeti kaotada enam, kui üleilmne pangandusbaromeeter näitab. Ühest küljest suutsid tõusvate turgude aktsiad suhteliselt hästi ülemaailmsetele vastupidises suunas liikuda. Teisest küljest kajastuvad regionaalsetes indeksites nende finantsasutuste aktsiad, mis üleilmses pangandussektori indeksis ei kajastu.

Igal juhul on majanduslehe hinnangul tekkinud 1000 mld euro suurune pangandussektori turuväärtuse kadumine lõppkokkuvõttes suurem häving kui subprime-probleemidest tulenev mõnesaja miljardi eurone kogukahju pankade bilansis.

Suures osas hinnatakse, et pankade kontodelt on rämpslaenudest tekkinud probleemide tõttu kahjude mahakandmissuurus 400 mld dollarit (umbes 260 mld eurot).

Samas arvab IMF (rahvusvaheline valuutafond), et finantskriisi tõttu tekkinud kogukahju võib ulatuda 800 mld dollarini (tubli 500 mld eurot). Kuid ikkagi ei anna need summad kokku seda raha, mis on kadunud börsidelt. Majandusleht toob välja veel huvitava võrdluse juhtivate S&P 500 ja Stoxx 600 indekstite kohta.

Nimelt on eurooplased kaotanud indeksi kehva esinemise tõttu mullu kõrghetkedest alates 1,9 triljonit eurot enam kui ameeriklased oma 1,6 triljoni euroga. Põhjus on selles, et laiapõhjalises Stoxx-indeksis on rohkem ettevõtteid esindatud, kuigi mõeldakse, et kriis sai alguse USAst ja et majandus on langenud surutisse. Sellest hoolimata on see tõsiasi märkimisväärne.

Autor: Virge Lahe

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt