Kertu Ruus • 31. märts 2008 • 4 min
Jaga lugu:

Indrek Rahumaa küsis veel ajapikendust

Venima jäänud ostu-müügitehing Kruuda ja Rahumaa vahel jõudis eile õhtul memorandumini, millega pandi paika uus tärmin ostu eest maksmiseks.

Börsiteate kohaselt peab Alta Capital maksma Kalevi tütarfirmade Kalev Chocolate Factory, Kalev Jõhvi Tootmine, Kalev Paide Tootmine, Valmetek Invest, Vilma ja OÜ Maiasmokk osaluste eest hiljemalt mai lõpus.

Sealjuures hakkab ostja aga maksma alates 1. maist viivist 8 protsenti ostuhinnalt, kui ta ei maksa raha ära 30 päeva jooksul memorandumi sõlmimisest ehk aprilli lõpuks. Enne ostuhinna täielikku tasumist pole Kalevil kohustust oma tütarfirmade aktsiaid loovutada.

"Oleme kokku leppinud tehingu finantseerimiseks moodustatud pankade sündikaadiga Nordea Panga juhtimisel ning tehing viiakse lõpule vastavalt täna sõlmitud lisakokkulepetele partneritega hiljemalt 30. mail 2008," kommenteeris Indrek Rahumaa eile makse uut tähtaega.

Rahumaa selgitas, et Kalevi kondiitriettevõtete ja Tere piimatööstuse omandamise viib lõpule Alta Capital Partnersi (ACP) kontserni kuuluv AS Alta Foods.

Tehingu finantseerimist korraldab kohalike ja välismaiste pankade sündikaat, mille tegevust koordineerib Nordea Pank.

Alta Foodsi alla koondatakse ACP senised investeeringud toiduainetööstusesse, sealhulgas Poola magusatootja Mieszko ja Läti juhtiv piimatööstus Rigas Piensaimnieks, teatas Rahumaa pressiesindaja vahendatud e-kirjas.

Kuna AS Tere ei ole börsiettevõte, pole Kalevil kohustust anda infot Tere müügihinna kohta.

"Tere osas jätkavad pooled tehingu struktuuri ettevalmistamist Kalevi magusatootmisega seotud tütarettevõtete müügiga sama ajagraafiku raames," ütles Oliver Kruuda.

Indrek Rahumaa ja Oliver Kruuda jäid eile õhtul Äripäevale kättesaamatuks ja seetõttu täpsustavaid kommentaare anda ei saanud.

Ostutehingu edasilükkamise taga võivad olla Rahumaale kuuluva Alta Capitali rahastamisraskused.

Nii on Trigon Capitali omanik Joakim Helenius varem öelnud, et kuigi ta ei tea, mis tegelikult toimub Alta Capitali ja Kruuda vahel, on ta täiesti kindel, et sellise tehingu finantseerimine nagu Tere ja Kalevi ost on praegu palju-palju raskem kui kuue kuu eest.

Sander Danil, Hansabank Marketsi analüütik

Ma ei oska praegu avalikustatud info põhjal täpselt öelda, milles kokku lepiti. Ma ei tea, kas "müügitehingu lõpuleviimise memorandum" vastab juriidiliselt ostu-müügilepingule.

Mulle jääb mulje, et konkreetset ostu-müügilepingut ei ole allkirjastatud, ja ma ei saa tehingut lõppenuks lugeda. Memorandum on selline heas usus tehtud dokument, aga kuni seda pole notari juures kinnitatud, siis jääb asi lahtiseks.

Investoril soovitan küsida rohkem infot. Ma eeldan, et Kalev avaldab selle kohta täpsema börsiteate kas homme (teisipäeval - toim) enne kauplemise algust või juba täna õhtul. Aktsionäre ei tohi teadmatusse jätta.

Investor on kindlasti juba lootnud, et ettevõtete toiduainete tootmise osa müüakse ja et see Kalev, millega praegu börsil kaubeldakse, on kinnisvara- ja meediaettevõte. Kui on kahtlus, et see tehing jääb venima või katkeb, siis toob see kaasa hulga riske.

See kahekuuline maksetähtaja edasilükkamine on veidi ärevaks tegev moment, sest tekib küsimus, millised need põhjused võivad olla, mis juba mitmendat korda panevad asja venima. Ei tea, kas ostjal pole raha või võtab due diligence (ostueelne analüüs - toim) aega või on ostetavates ettevõtetes probleeme ilmnenud.

Kristjan Lepik, portaali tarkinvestor.ee asutaja

Meil on väga poolik info selle tehingu kohta. Ma võin ainult öelda, mille järele see asi lõhnab. Lõhnab selle järele, et ka globaalsetel rahaturgudel on asi praegu närviline.

Ka näiteks USAs on hakanud paljud ülevõtmised venima, mille tulemusel on hakatud samuti lepingutes näpuga järge ajama ja on kohtusse mindud.

Et ostetavates ettevõtetes probleeme oleks, seda ma hästi ei usuks, aga eks me näeme avalikustatud info põhjal ainult jäämäe veepealset osa.

Kalevil oleks muidugi huvi see tehing läbi viia. See on Kalevi jaoks tervikuna üsna oluline. Kui see ära jääb, siis on raske kõrvalt hinnata, mis saab - ma ei tea, kui palju Oliver Kruuda on selle rahaga arvestanud. Aga investor peab riski kaaluma.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt