ÄP fototoimetus • 1. aprill 2008 • 1 min
Jaga lugu:

ÄP 5 aastat tagasi: Makstud maksud avalikuks

Äripäeva arvates peaks kõigi inimeste deklareeritud aastatulu ja ettevõtlusest teenitud dividendid olema avalikud - see oleks loogiline samm ühiskonna läbipaistvuse ja avatuse suunas, aitaks vähendada maksupettusi ja korrastada toetustesüsteemi, kirjutasime viis aastat tagasi oma juhtkirjas.

Varimajanduse osakaal Eestis on küll protsendi-paari võrra igal aastal vähenenud, kuid maksudest kõrvalehoidjate tõttu jääb riigil saamata miljard krooni aastas.

Äripäev on tulumaksu avalikustamisest ka varem juttu teinud ja iga kord on see tekitanud pahameeletormi - isiklikust tulust rääkimine pole populaarne. Näiteks aasta tagasi avalikustas üle miljoni krooni teeninud 351 inimesest oma nime vaid tosinkond. Näib, nagu oleks hästi teenimine häbiasi, kuigi ainuke asi, mida häbeneda tuleks, on must raha.

Anonüümsuse pooldajad väidavad, et Eesti on vaene ühiskond, pole avalikustamiseks küps: väheste rikaste tulu nägemine õhutab kadedust, nuhkima naabrite järel ja maksuamet ei jõua muuga kui kaebustega tegelda.

Ent pahameelt ei tekita ju inimestes see, palju keegi teenib, vaid see, kui miljonid on teenitud ebaausal teel. Pahameel pettuste vastu on terve emotsioon. Haigeid pealekaebajaid on ka. Niisamuti on rikkamate seas ebaausal teel rikastunuid.

Hetkeseis: Makstud maksude avalikustamine on täna niisama ebapopulaarne kui toona.

Autor: ÄP

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt