1. aprill 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Kliimaseade on südasuvel defitsiit

On üsna tavapärane, et suvepalavusega võitlemine jäetakse viimaseks minutiks - ajaks, mil välistemperatuur tõuseb üle 26 kraadi. Paraku ei pruugi kiirustades pakutud lahendused hilisemal kasutamisel just kõige sobilikumaks osutuda.

Pakkumiste võtmisega pole sugugi vara teha algust juba veebruaris. Praktika on näidanud, et õigeaegselt küsitud pakkumised on soodsamate hindadega. Ka jääb sel moel piisavalt aega leida ruumide vajadusi arvestav lahendus.

Büroohoonetesse sobivate kliimaseadmete valik on mitmekesine. Enimlevinud on seinamudel, mis on populaarne tänu seadme odavale hinnale ja lihtsale paigaldusele. Seinamudel sobib pea kõikidesse oludesse, paigaldamiseks on vaja ainult 1 m" suurust vaba seinapinda. Laekassett-tüüpi mudeleid kasutatakse peamiselt suuremates büroodes ja kaubanduskeskustes.

Büroosse paigaldamisel eeldab laekassett-ripplae olemasolu. Kaubanduspindadel ja kõrgete lagedega ruumides ei ole see oluline. Laekasseti eelisteks on veel madal müratase ja puhumine neljas suunas. Seina- või laemudeli võib paigaldada nii seinale kui ka lakke. Seade sobib hästi ruumidesse, kus nõutakse madalamat mürataset ja seinale paigaldamiseks pole ruumi.

Kasutajasõbralikkuse ja säästlikkuse poolest tasuks on-off-tüüpi kompressoriga konditsioneerile eelistada inverteriga konditsioneeri ehk õhusoojuspumpa. On-off-tüüpi konditsioneerid hakkavad väikese jahutuskoormuse puhul sisse-välja lülituma, see koormab ja lõhub kompressorit. Õhusoojuspumba inverter juhib kompressorit sujuvalt ning on võimeline kokku hoidma kuni 40 protsenti seadme tööks vajalikku elektrienergiat.

Kliimaseadme paigaldamise aeg ja täpne hind sõltub väga paljudest asjaoludest, kuid reeglina maksab konditsioneeri paigaldus 7000-10 000 krooni ühe seadme kohta.

50 m" pindalaga ruumi jahutamiseks tuleb paigaldada vähemalt üks seade, vastasel juhul on osadel ruumisviibijatel väga külm, ent osadeni külm õhk ei jõua.

Kliimaseadmete paigaldamise järjekorrad pikenevad ja allahindlused vähenevad kohe, kui ilmad on päikesepaistelisemad ja temperatuur tõuseb. Lisaks on oht, et kiirustades tehakse vale valik ning investeeritakse sobimatusse seadmesse. Kuuma suve puhul võib ka konditsioneeride laovaru lõppeda ning vajaliku tellitud seadme tarnimise ajaks tuleb leida ajutine lahendus, näiteks osta mobiilne konditsioneer. Ent ka neid ei pruugi jätkuda. Eelmisel suvel näiteks ostis ABC Kliima Euroopast lisapartii, mille ostuhind tõusis tänu vahendajatele 2,5 korda.

Mobiilne konditsioneer on odav ja lihtsalt paigaldatav. Käepidemetega varustatud ratastel seade on kõikjal kasutatav, ent pigem siiski ajutise lahendusena.

Mobiilse konditsioneeri võiks soetada üüripinnal kasutamiseks, kui lähemal ajal on plaanis kolida teisele pinnale.

Paigaldada on sellist seadet ülilihtne: kogu paigaldus seisneb seadme pakendist välja võtmises ja õhutoru seadme külge keeramises ning teise otsa akna vahelt välja suunamises. Toru võib ühendada ka ventilatsiooniga, kuid siis tuleb eelnevalt konsulteerida müügimehega.

Autor: Priit Pärn

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt