Katre Pilvinski • 1. aprill 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Lätis tõusis elektri hind 37 protsenti

See ei tõuka ainult inflatsiooni tagant, vaid ähvardab tõsiselt ka Läti tootjaid.

Leiburi tegevjuht Ants Promann ütles aripaev.ee-le, et ligi 40protsendiline elektri hinna tõus Lätis sunnib neid riigis leiva hinda 10 protsendi võrra tõstma.

"Energia ja tooraine hinnatõus mõjutab meie tootmist Lätis," ütles Promann ning lisas, et firmasiseste kulude kokkuhoiuga seda ei päästa.

Promanni sõnul on nad sunnitud leiva hinda tõstma, kuid midagi dramaatilist selles pole. "Lätis tõuseb leiva hind 10 protsenti. Märtsi alguses tõstsime Eestis hindu ning praegu rohkem ei tõsta," rääkis ta.

Tegevjuht märkis, et kui võrrelda leiva hinda Lätis ja Eestis, siis Lätis on selle hinnatase madal.

Eesti Energia finantsdirektor Margus Kaasik ütles, et ettevõtted hinnatõusu tõttu naaberriikide vahel kolima kindlasti ei hakka, sest elektri odavam hind Eestis on lühiajaline nähtus.

Kaasik rääkis, et Läti kallim elekter on tegelikult ajutine nähtus, sest aja jooksul jõuab Eesti sellele niikuinii järele. "Mingi hetk on meil suhteliselt sama hind." Samuti pole tema sõnul Lätis nii võimsaid tööstuseid, mis ainult elektrist elatuks ja mille kolimine tootmist odavamaks teeks. Peale selle peaks need olema väga suured, mida on Kaasiku hinnangul keerukas ja raske kolida.

Eesti Energia tütarfirmal E.Energyl on praegu väga vähe kliente, sest Lätis oli elektri hind siiani veidi madalam kui Eestis. "Lätis oli turuhind nii madal, et polnud mõtet endale väga palju kliente hankida," ütles Kaasik ning lisas, et nüüd on plaanis klientide hulka suurendada.

Lätis on elektri hind turuhinnapõhine, mistõttu peegeldub sealses hinnas otseselt elektrituru olukord. Eestis baseerub elektri hind sajaprotsendiliselt kulupõhisel hinnal.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt