Avastati Ameerika vanim kuldkee

02. aprill 2008, 13:27

Peruu lõunaosas asuva Titicaca järve
lähistelt leitud kaelakee on arheoloogide sõnul vanim teadaolev kullast
valmistatud ese Ameerikas.

Radioaktiivse süsiniku meetodiga hinnati kee vanuseks umbes 4000 aastat. Sel ajal rändasid seal ringi kütid ja korilased, kirjutas BBC.

Uurijate sõnul on kee kokku pandud kullatükikestest. Teadlaste arvates näitab avastus, et kuldehete kasutamine staatuse sümbolina algas Andides juba enne keerukama sotsiaalse struktuuriga ühiskonna väljakujunemist.

Ajakirjas Proceedings of the National Academy of Science avaldatud artiklis kirjutatavad teadlased, et leitud kee pole mitte ainult Andide vanim kuldese, vaid kogu Ameerika vanim.

Uurimuse juhtautori, Arizona ülikooli antropoloogi Mark Aldenderferi sõnul näitab avastatud ehe kulla tähtsustuvat sotsiaalset rolli, mitte ainult inimeste soovi ennast ehtida. Ta lisas: "Kuld väljendab inimestele igiomast püüdlust prestiiži ja kõrge staatuse poole.”

Kaelakee leiti täiskasvanud inimese lõualuu kõrvalt Jiskairumoko asundusest. Inimesed asustasid selle piirkonna aastatel 3300–1500 eKr. Uurijate hinnangul kandis keed täiskasvanud naine.

Kaelakeel olevad jäljed näitavad, et kullatükikesi lamendati ettevaatlikult kivihaamriga ning painutati siis hoolikalt silindrilise objekti umber, et saavutada torujas kuju.

Kuld näitas ilmselt kandja ühiskondlikku positsiooni ja jõukust, “üsna nagu tänapäevalgi,” selgitas Aldenderfer. “See on palju enamat kui lihtsalt ilus leid. See jutustab meile, kuidas inimesed vanasti elasid ning oma staatuse pärast võistlesid.”

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. April 2008, 10:44
Otsi:

Ava täpsem otsing