Mis takistab inimest Marsile minemast

02. aprill 2008, 11:52

Ekspertide sõnul on Marsi missiooni
peamiseks takistuseks kosmiline kiirgus. Kiirgust on vähe uuritud ning enne, kui
on välja mõeldud praegustest tõhusamad viisid astronautide kaitsmiseks, inimesed
Marsi-retke ega ilmselt ka uut Kuu-missiooni ette ei võta.

Samuti ei kuulu bioloogilised eksperimendid hetkel NASA huviorbiiti. „Nende rahastamist pigem vähendatakse,” ütles James van Hoften NASAst. „Kuna raha ei ole, kasutavad teadlased vanu andmeid. Näiteks Jaapani tuumapommiplahvatuste ohvrite peal tehtud uuringuid,” kirjeldas ta Reutersile.

Maapinnal olevaid elusorganisme kaitseb kiirguse eest Maa magnetväli ning atmosfäär. Kosmoses olevad astronaudid on aga kaitsetud.

Van Hoften teab seda omast kogemustest: „1984. aastal olin kosmosesüstiku Challenger pardal, kui nägin äkki midagi valge laserikiire taolist. Mis pagan see oli, küsisin oma kaaslaselt astrofüüsik Pinky Nelsonilt”. „Ah see, need on lihtsalt kosmilised kiired,” ütles ta.

„Selle peale hakkasin ma mõtlema, et see ei saa küll kuigi tervislik olla. Ning ega tegelikult olegi,” ütles van Hoften. „Mida noorem sa oled, seda ohtlikum selline kiirgus on, sest kahjustustest tulenevad haigused võivad ilmneda alles aastakümnete pärast”.

„Minusuguseid vanamehi võiks ehk kosmosesse saata küll,” lisas ta naerdes.

Retk Marsile võtaks praeguse tehnoloogiaga aega vähemalt kolm aastat. Selle aja jooksul saaksid astronaudid selgelt liiga suure kiirgusdoosi. Juba ainuüksi NASA enda tervisekaitsemäärused ei lubaks seda.

Enamik ohtlikke osakesi lähtub Päikeselt. Kuna ohtu kujutavad eelkõige aeglasemad ja raskemad osakesed nagu prootonid ja neutronid, mis liiguvad valguse kiirusest oluliselt aeglasemalt, siis saab nende kohalejõudmisaega päikeseloidete vaatlemise abil ennustada ning orbitaaljaamas tööd tegevad astronaudid saavad selleks ajaks peituda spetsiaalsetesse tugevalt varjestatud moodulisse.

Varjestus teeks kosmoselaevad aga väga raskeks ja kalliks ning ikkagi ei pakuks see pika missiooni puhul piisavat kaitset.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. April 2008, 12:19
Otsi:

Ava täpsem otsing