Stonehenge’is algasid väljakaevamised

02. aprill 2008, 12:00

Rohkem kui 40 aastat on möödunud sellest,
kui teadlased viimati Inglismaa ühe populaarseima vaatamisväärsuse Stonehenge’i
juures maad kaevamas käisid.

Seekordse uurimise eesmärgiks on välja selgitada, millal Stonehenge ikkagi püstitati ning kui võimalik, siis heita valgust ka selle hiiglaslikest kiviplokkidest moodustise otstarbele, millele siiani pole ühest selgitust, kirjutas AP.

Kuni 11. aprillini vältavate väljakaevamiste eesmärgiks on leida objekte, mille dateerimine annaks aimu Inglismaa ühe kõige külastatuima, kuid samas arusaamatuima ehitise püstitamise aja kohta.

Töid juhivad arheoloogid Timothy Darvill ja Geoffrey Wainwright. Praeguse arusaama järgi on Stonehenge püstitatud umbes 2600 eKr, kuid teadlaste sõnul on tegemist pigem oletusega. Stonehenge on ehitatud doleriidist (basaldi sarnane, kuid jämedateralisem tardkivim) kiviplokkidest, mis on kohale toodud enam kui 200 kilomeetri kauguselt.

Darvilli sõnul märgivad kaevamistööd uue ajastu algust, kus tänapäeval teadlaste käsutuses olev võimas tehnika aitab lahendada mõistatust, mis uurijaid juba alates keskajast vaevanud on – miks olid need kivid nii tähtsad, et neid nii kauge maa tagant oli vaja kohale vedada.

Teadlased loodavad, et ehitamise alguse aja kindlaksmääramine aitab paremini mõista, kuidas ning milleks monument ehitati. Samuti loodetakse leida vihjeid, kuidas kivid oma praegusse asukohta toodi. Ühe hüpoteesi kohaselt veeti viietonnised kiviplokid pärast kivimurrust lahtimurdmist mereni, kus nad laaditi suurtele parvedele ning veeti edasi meritsi ning mööda Avoni jõge praeguse asukoha lähedusse.

Stonehenge on inglastele väga tähtis monument ning igasugused tööd selle juures on sedavõrd tundlik teema, et loa nende teostamiseks pidi andma Suurbritannia valitsus. Monument on turistidele endiselt avatud ning kaevamistööd võetakse ka videosse, mida huvilistel on võimalik vaadata.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. April 2008, 11:49
Otsi:

Ava täpsem otsing