Agnes Ojala • 2. aprill 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Tuleb kehvemas seisus investorid üle mängida

Rain Tamm andis eile intervjuu ingliskeelsele uudisteportaalile BBN.

Mida toovad lähiaastad Balti riikides ühinemiste ja ülevõtmiste vallas?

Sel perioodil peaks Balti riikides olema oodata kasvu, seda nii tehingute hulga kui ka väärtuse poolest. 2007. aastal oli tehingute tippaeg. Meie hinnangul toimus Balti riikides kokku tehinguid umbes 2 miljardi euro väärtuses. Peamiselt andsid sellise tulemuse suur hulk keskmise suurusega tehinguid ja käputäis suuremaid.

Praegune majanduse aeglustumine ja raskemad laenutingimused muudavad tehingute väärtused küll madalamaks, kuid restruktureerimise aktiivsemaks. Kui majanduskeskkond muutub keerulisemaks kui oodatud, ei saa välistada ka sundmüüke. Kõige tõenäolisemalt on lähiaastatel suuremat konsolideerimist oodata ehitussektoris, kinnisvaraarenduses ja jaekaubanduses.

Kas Eesti kinnisvarahinnad on põhja saavutanud? Või kas oskate soovitada mõnd vähem riskantset investeeringut?

Praegu on raske öelda, mis on õiglane turuhind, kuna turu likviidsus (aktiivsus) on väga madal. Samas erineb olukord sektoriti. Näiteks on huvitavaid võimalusi tekkimas kaubanduspindade turul.

Kas majanduse jahtumine mõjutab investeerimispankade tegevust?

Nagu öeldakse, investeerimispankade jaoks on parim aeg see, kui teised on käpuli. Jahedam majanduskliima loob keskkonna ühinemisteks ja ülevõtmisteks. Ettevõtete rahanduses tähendavad ebasoodsamad majandustingimused häid laienemisvõimalusi hästi kapitaliseeritud firmadele ja need leiavad ülevõtmisteks suurepäraseid võimalusi. Ühtlasi tekitavad karmimad laenutingimused suuremat nõudlust alternatiivsete finantseerimisvõimaluste järele.

Mida arvavad Teie arvates praegu välisinvestorid Balti riikide majandusest?

Arvestades, et kõik need riigid on ELi liikmed ja peavad liituma eurotsooniga niipea, kui nende majandused vastavad nõuetele, on nii Eesti, Läti kui ka Leedu pikaajaline väljavaade hea. Ükski riik ei saa majandustsükleid vältida ja seetõttu on ajutine aeglustumine loomulik. Samas on ka meie aeglustunud majanduskasv Euroopast kiirem.

Kas peate Ukrainat ahvatlevaks investeerimissihtpunktiks?

Ukraina on endiselt ahvatlev. Võrreldes Balti riikidega on see väga suur turg, kus ei suured ega keskmise suurusega ettevõtted pole veel oma täispotentsiaali saavutanud. Ometi on riskid kõrged ja mõnevõrra erinevad siinsetest. Seega, hinnake ettevõtet enne investeerimist korralikult.

Balti riikides on krediidikriisi hästi tunda. Milliseid võimalusi näete väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete jaoks?

Krediidikriis annab tunda neile, kes on teinud ettevaatamatuid investeeringuid ja on nüüd rahahädas. Olen nõus, et pangad on oma laenuandmist kokku tõmmanud. Et pangad on muutunud ettevaatlikumaks, näen mina suuremat aktiivsust eraettevõtetesse investeerijate seas.

Mis oleks parim viis raha teenimiseks praeguses raskes finantskeskkonnas?

Rasketel aegadel raha teenimiseks peab olema piisavalt likviidsust ja paindlikkust, et ära kasutada turul tekkivaid võimalusi ja sellega kehvemas seisus olevad investorid üle mängida. Usume alternatiivsetesse investeeringutesse, st eraettevõtetesse, riskifondidesse ja osa arenevate turgude kinnisvarasse.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt