Kaheksajalgade armuelu: veider ja armukade VIDEO

03. aprill 2008, 14:26

Kaheksajalgade armuelu uurinud
merebioloogide pilgu ees paljastus perversne, vägivaldne ühiskond, kus tavalised
on armukadedusmõrvad, vastassooliseks maskeerumine ning seks vaid korra
elus.

California ülikooli teadlaste värske uurimus Indoneesia rannikul elavate kaheksajalgade eluviisidest tõi päevavalgele, et mereelukad pole sugugi arglikud üksiklased.

Teadlased jälgisid umbes apelsini suuruseid kaheksajalgu (Abdopus aculeatus) mitme nädala jooksul ning avaldasid vaatluste tulemused ajakirja Marine Biology värskes numbris, vahendas ABC News.

Selgus, et isased kaheksajalad on matšolikud, partneri otsingul vägagi valivad. Kui see õige on leitud, ei kohku nad millegi ees, et rivaalitsev isane kombitsate vahel surnuks kägistada.

Samas panid teadlased tähele ka teistsugust käitumistüüpi. Väiksemad isased üritasid hiilida, maskeerusid emasloomaks, ujusid viimaste kombel põhja lähedal ning peitsid isasloomale omaseid pruune triipe, et vältida konkurentide ründeid.

Suurus on kaheksajalgade armuelus väga tähtis. „Kui sa otsid emast, kellega paarituda, siis loomulikult peab see olema suurim võimalikest, sest tal on rohkem mune,” ütles uuringu üks autoritest Roy Caldwell. „See on nagu investeerimisstrateegia.”

Kui järglased on umbes kuu aega pärast paaritumist ilmale tulnud, heidavad nii isane kui emane kaheksajalg hinge. Noored loomad jäävad võitlema oma elu võitlust tulevase paaritumise nimel.

„Kaheksajalad ei sure seksi tõttu,” ütles uuringu juht Christine Huffard. „Nad saavad lihtsalt vaid kord aasta kestva elu jooksul järglasi.”

Vaata Reutersi videot!


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. April 2008, 10:44
Otsi:

Ava täpsem otsing