Rootsi kokatädid said kullaleiuga miljonärideks

03. aprill 2008, 18:07

Rootsis on üle riigi kuulsaks saanud kaks
endist kokatädi, kes on harrastuse korras juba aastakümneid metalli- ja
mineraalide otsimisega tegelenud ning läinud suvel lõpuks kullasoonele
sattusid.

Rootsi majandusleht Dagens Industri kirjutab, et nüüd on naised otsustanud müüa leiukoha uurimise õigused Kanada firmale Hansa Resources, kelle pakutud 21 miljoni Rootsi krooni vastu ei saanud ei Lundin Mining ega Boliden.

Harriet Svensson (64) ja Siv Wiik (69) Överturingeni linnast said läinud sügisel Rootsis tuntuks kui kokatädid, kes avastasid leiukoha, mille tsingi- ja kullasisaldus on rekordiliselt suur. Kullasisaldus on proovide järgi 23,3 grammi tonni kohta ja tsingisisaldus 33,8%.

Laias laastus näeb firmaga Hansa Resources sõlmitud kokkulepe välja nii:

Harriet Svensson ja Siv Wiik saavad juriidilise kokkuleppe allkirjastamisel miljon Rootsi krooni. Hansa Resources investeerib 18 kuu jooksul uuringutesse 4 miljonit Rootsi krooni ning selle perioodi jooksul saavad naised veel 1,4 miljonit krooni. Neljanda aasta lõpuks investeerib Hansa uuringutesse veel 8 miljonit krooni. Nende 4 aasta järel saavad naised veel 2,8 miljonit Rootsi krooni.

Edasi saavad naised projektis 20%se osaluse, mida neil on võimalik soovi korral ära müüa. Kui proovipuurimised näitavad, et varud on kaevanduse avamiseks piisavalt suured, on oodata investeeringuid mahus 300-400 miljonit Rootsi krooni.

Rootsis võib iga inimene taotleda otsinguteks luba kas enda või kellegi teise maal. Hind on 20 Rootsi krooni hektari kohta pluss 500 krooni riigilõivu. Luba kehtib 3 aastat. Maa tegelikul omanikul pole õigust otsinguid keelata. Kui midagi leitakse, saab maa omanik 1,5 tuhandikku kaevanduse aastatoodangu väärtusest.

Siv Wiik ja Harriet Svensson on otsinguõigused lunastanud 800 hektarile. Raiesmik, kust kullasoon avastati, oli daamide sihikul juba 11 aastat. See kuulub Rootsi tselluloosifirmale SCA.

„Lubasime teineteisele, et seni kuni vähemalt üks meist suudab teist ratastooli lükata, ei lõpeta me otsinguid. Lõpuks oli meil õnne,” jutustas Harriet Dagens Industrile.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. April 2008, 13:53
Otsi:

Ava täpsem otsing