Saja miljoni aasta vanusest merevaigust leiti sadu loomi

03. aprill 2008, 12:16

Prantsusmaa Rennes’i ülikooli teadlased
leidsid Kriidiajastust pärit läbipaistmatust merevaigust 365 looma säilmed.
Selleks kasutati ainulaadset röntgentehnoloogiat, mis on seni ainuke meetod
fossiilide avastamiseks läbipaistmatust merevaigust.

Läbipaistmatut merevaiku on raske uurida, sest palja silmaga seal peituvaid kivistisi ei erista. Kriidiajastust pärit merevaigu leiukohad sisaldavad kuni 80 protsenti läbipaistmatut merevaiku. Sealt kivististe otsimine on nagu pimedas kobamine, kirjutas Science Daily.

Paleontoloog Malvina Lak ja tema kolleegid kasutasid läbipaistmatu merevaigu uurimiseks sünkrotronkiirgust, seda meetodit nimetatakse ka levifaasi kontrastmikroradiograafiaks. Nii valgustatakse merevaigu sisemust, mis paljale silmale tundub läbipaistmatu kui kivi. „Teadlased on sellist tüüpi merevaiku kaua aega edutult uurida püüdnud. See oli esimene kord, kui suutsime selle seest leida fossiile,” ütles uurimuses osalenud Paul Tafforeau.

Teadlased uurisid 640 merevaigutükki, mis olid pärit Charentes’i piirkonnast Edela-Prantsusmaal. Nad avastasid 356 fossiliseerunud looma, alates herilastest ja kärbestest ning lõpetades sipelgate ja ämblikega. 53 protsenti liikidest suudeti määrata perekonna tasemeni.

Enamus avastatud organismidest olid üliväikesed. Näiteks oli üks kivistunud herilane vaid 4 mm pikkune. „Loomade väiksus tuleneb ilmselt sellest, et suuremad loomad ei jäänud vaigu sisse kinni või rabelesid lahti,” selgitas Lak.

Radiograafidega avastatud loomi vaadeldi arvuti abil kolmemõõtmeliselt ning vabastati virtuaalselt ümbritsevast vaigust. 3D-rekonstruktsioonide hea kvaliteet võimaldas teadlastel avastatud organisme täpselt uurida ja kirjeldada. „Läbipaistmatusse merevaiku on peidetud palju saladusi ning uudne tehnoloogia mängib tuleviku avastustes kindlasti olulist rolli,” ütles Lak.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. April 2008, 10:44
Otsi:

Ava täpsem otsing