ÄP fototoimetus • 3. aprill 2008 • 4 min
Jaga lugu:

Kapo kuulab pealt vaid kohtuniku loal

aripaev.ee lugejate küsimustele vastas eile kaitsepolitsei tegevust kontrolliva komisjoni esimees ning riigikogu liige Jaanus Rahumägi.

Millistel juhtudel ja kelle volitusel on kapol õigus inimeste igapäevaseid pangatehinguid uurida?

Kriminaalasja raames ja prokuröri järelevalve all on kapol tõe selgitamiseks õigus vajalikke andmeid koguda ja pankadel on kohustus uurimisele kaasa aidata. Inimeste igapäevaseid pangatehinguid kapo niisama, ilma kriminaalasjata, kunagi ei uuri. Kui kriminaalasi on algatatud ja pangatehingute uurimine põhjendatud, siis seda tehakse.

Kas kapol on õigus kuulata pealt eraisikute telefonikõnesid? Millistel tingimustel?

On küll. Teabehanke ja kriminaalasja uurimise raames, kohtuniku loal ja prokuröri taotlusel.

Kes kontrollib kontrollijate kontrollijaid ehk kapo komisjoni? Millega on tagatud, et komisjoni liikmed ei tilgutaks näiteks hättasattunud parteikaaslasele tundlikku infot?

Keegi ei kontrolli. Komisjoni liikmed esindavad erikomisjonis rahvast ehk teostavad julgeoleku- ja jälitusasutuste üle tsiviilkontrolli. Komisjoni reeglid on lihtsad: erakondlikku poliitikat ei tehta, keskendutakse vaid asja sisule, mitte vormile, otsustusprotsess lähtub vaid julgeolekukaalutlustest ja komisjoni tegevusest selgunu jääb komisjoni seinte vahele. Kui keegi seda reeglit rikub, jääb ta infosulgu ja komisjoni tegevuse korraldamisel arvestatakse selle julgeolekuriskiga. Meil on olnud probleeme ühe komisjoniliikmega, kes infot lekitas, aga temaga on korduvalt vesteldud ja ta on lubanud end parandada. Kui seda ei juhtu, teeb erikomisjon järgmise vahejuhtumi esinemisel riigikogu juhatusele motiveeritud ettepaneku see komisjoni liige välja vahetada ja riigikogu juhatus teeb vastava ettepaneku fraktsioonile.

Kapoga seotud protsessidel on tihti ühed ja samad prokurörid ja kohtunikud, samuti väljastavad ordereid nn kapo omad prokurörid. Kuidas ja kas Teie juhitav komisjon kontrollib ka seda valdkonda?

Erikomisjon on tuvastanud, et viimastel aastatel on kohtunike ja prokuröride kontroll erinevate määruste väljastamisel muutunud oluliselt rangemaks. Kohtud ei rahulda kaugeltki kõiki taotlusi. Nn omad kohtunikud ja prokurörid on rahvaluule.

Kas on võimalik teha päringuid uurimaks, kas kõnesid on pealt kuulatud, ning kui jah, siis miks?

Iga kodanik võib pöörduda ise kaitsepolitseisse selle teadasaamiseks ja kapo on kohustatud prokuröri loal kodanikku sellest teavitama. Erikomisjon võib seda samuti kontrollida, kuid pealtkuulamine ilma kohtuniku sanktsioonita ei ole tehniliselt võimalik.

Palju on räägitud mobiilsideoperaatorite logifailide kogumisest/säilitamisest, aga kuidas on lood Elioni, Elisa, Norby, Televõrgu ja lauatelefoni teenust pakkuvate firmadega?

Selles maailmas ei ole kord majas ja erikomisjon on teinud valitsusele väga konkreetsed ettepanekud, kuidas ja millisel moel need puudused likvideerida ja kuidas järelevalvet oluliselt tõhustada.

Me oleme teinud majandus- ja kommunikatsiooniministrile ettepaneku luua kõigile operaatoritele sarnased normid logifailide säilitamiseks ja nende käitlemise võimaldamiseks. Praegu seda pole. Samuti oleme teinud justiitsministrile ettepaneku luua kohtu- ja prokuratuurimääruste elektrooniline register, mis võimaldaks läbi viia võrdlevat elektroonilist kontrolli kohtulubades kirjas oleva ja tehtud lülituste vahel. Ka seda pole siiani tehtud.

Kas Eestis on mobiilifirmade pealtkuulamisseadmetes hääletuvastus?

Tehniliselt on võimalik kõike pealt kuulata, samuti on võimalik kosmosesse lennata, kuid Eesti riik ei tee seda.

Kas vastab tõele, et mobiiltelefoni kaudu saab omaniku teadmata teda (mitte helistamist) pealt kuulata? Või võtavad poliitikud mobiilil aku tagant ära vaid energia kokkuhoiu mõttes?

Poliitikud teevad kõiksugu kummalisi asju, mobiiliakude eemaldamine on neist üks süütumad. Kui keegi suudab seda tehes rahuneda, siis on see üks odav meetod oma hirmude leevendamiseks.

Kas kapo jälgib ka inimeste internetiliiklust? Ja kas Eestist väljuvates valguskaabli sõlmjaamades on pealtkuulamisseadmed?

Prokuröri taotlusel ja kohtuniku loal on see teatud tingimustel ja harva võimalik. Seaduskuulekaid kodanikke ei ole võimalik Eestis pealt kuulata. Kõik vastavad seadmed on kontrolli all ja kontrollitavad.

Autor: ÄP

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt