Börsikommentaar: mis lõhuks vaikuse Tallinna börsil?

04. aprill 2008, 16:17

Viimaste päevade ja ka kuude käibeid
vaadates tuleb tõdeda, et kauplemisaktiivsus on meie kodubörsil märgatavalt
vähenenud. See tähendab, et investorid vaatavad toimuvat pigem kõrvalt ja
ootavad mingisugust tõuget.

Märtsis kaubeldi Tallinna börsil 0,49 miljardi krooni eest, selle aasta veebruaris oli sama näitaja natuke alla ja jaanuaris veidi üle ühe miljardi. Eelmisel, 2007 aastal kerkisid kuukäibed eranditult üle miljardi piiri, mistõttu keskmiseks kuukäibeks kaubeldi koguni 1,8 miljardit krooni. 2006. aasta keskmine kuukäive oli 0,94 miljardit, käesoleva aasta esimese kvartali keskmine kuu käive aga 0,81 miljardit. Erilist optimismi ei lisa ka alanud aprill, sest seni näidatud päevakäivete jätkumine viiks meid kuu lõpuks napilt üle 0,5 miljardi krooni piiri.

Mäletatavasti oli suurkäivetega hiilanud 2007. aasta vägagi närviline – veebruari alguses sai eufooriline meeleolu Tallinna börsil läbi ning algas tõmblemine –, kuu aega käis tuline müümine, seejärel arvati indeks põhjas olevat ning eelnevate heade aegade lummuses osteti juuli lõpuks börs jälle üles, seejärel hakkas hirmutama aga USA räpslaenude koll ja suve lõpust läks lahti taas müügiralli. Suure panuse käivete suurenemisse andis muidugi ka 2006. aasta lõpus börsile tulnud Olympic EG, samuti hiljem lisandunud Ekspress Grupp ja Arco Vara.

Seda nutusemad tunduvad käesoleva aasta käibed, mis jäävad samasse suurusjärku kui kasiinoketi noteerimisele eelnenud kuukäibed. Investorid on seega selgelt ettevaatlikud – ei ole erilist ostu- ega müügihuvi. Osta ei juleta endiselt valitseva ebamäärasuse tõttu ja müüa ei taheta alla tambitud aktsiahindade tõttu.

Mis siis saab? Millal aktiivsus tagasi tuleb? Selleks peab investorite suhtumises ja uskumistes midagi muutuma: kas saadakse tänu ettevõtete tulemustele ja rahunevale krediidikriisile kindlust või vastupidi – olukord läheb halvemaks ja investoreid haarab pessimism. Investorid peavad otsustama, võtma vähemalt lühiajalise seisukoha, siis tuleb ka aktiivsus tagasi.

Teisalt pakuvad sellised vaikajad häid võimalusi - õige suuna valinuid ootab tavaliselt korralik preemia. Kuigi ise olen pikaajaliselt positiivselt meelestatud, oleksin õige suuna valimisega praegu veel suures osas siiski ettevaatlik, ootaksin veel valikut lihtsustavat ja riski vähendavat infot. Aga see ei tähenda, et väikeses osas ei võiks juba turule siseneda.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. April 2008, 16:15
Otsi:

Ava täpsem otsing