Kohv kaitseb Alzheimeri tõve eest

04. aprill 2008, 11:31

Igapäevane annus kofeiini takistab
kolesterooli halbadel omadustel mõjule pääseda. Teadlased seostavad ülemääraset
kolesteroolitaset muuhulgas Alzheimeri tõvega.

Ajakirjas Journal of Neuroinflammation avaldatud artiklis kirjutavad Põhja-Dakota ülikooli teadlased, et kõigest ühest tassist kohvist saab piisava koguse kofeiini, et takistada rasvarikkal menüül häirimast hematoentsefaalse barjääri tööd.

Hematoentsefaalne barjäär on membraan, mis takistab veres leiduvate kahjulike kemikalide pääsu ajju, lubades samas vaba juurdepääsu olulistele toitainetele. Seega moodustab ta ajule sobiva mikrokeskkonna. Varasemad uurimused on näidanud, et rasvarikka menüü tõttu võib hematoentsefaalse barjääri töö häiruda, mida seostatakse ka Alzheimeri tõve tekkega, kirjutas Science Daily.

Kofeiini mõju testimiseks andsid teadlased küülikutele päevas 3-milligrammise kofeiinidoosi, toites neid samal ajal kolesteroolirikka toiduga. Kontrollgrupi küülikuid toideti samamoodi, kuid kofeiini ei antud. 12 nädala möödudes selgus, et kofeiini saanud küülikute hematoentsefaalne barjäär oli märksa vähem kahjustatud.

„Näib, et kofeiin aitab tasakaalustada kolesterooli halba mõju,” ütles uurimuse juht Jonathan Geiger. „Kõrge kolesteroolitase tõstab Alzheimeri tõppe haigestumise riski, sest halvendab barjääri efektiivsust. Katsega näitasime, et kofeiin kaitseb kolesterooli põhjustatud kahjustuste eest.”

„Kofeiin on ohutu ja kergesti kättesaadav, mille positiivne mõju hematoentsefaalsele barjäärile näitab, et sellest võib saada oluline rohi närvihaiguste ravimisel,” ütles Geiger.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. April 2008, 12:10
Otsi:

Ava täpsem otsing