Investorit ootab veel üks rahapuu

ÄP 07. aprill 2008, 00:00

Elatustaseme parenemisega inimeste eluiga järjest pikeneb ja eakate inimeste osakaal elanikkonnas suureneb kõikjal. Aastaks 2050 ennustatakse Euroopas vanemate kui 65aastaste osakaaluks elanikkonnast 30 protsenti. Vananemine on samasugune paratamatus kui kliima muutumine. Ja nagu ei suuda poliitiline võitlus kliimamuutuste vastu ega selleks kulutatavad miljardid kuigivõrd ilma mõjutada, ei aita ka virisemine elanikkonna vananemise pärast luua igavese nooruse eliksiiri, ei tekita juurde õitsvas tööeas inimesi ega pane naisi rohkem lapsi sünnitama.

Lepime siis reaalsusega - ega meil õigupoolest muud valikut polegi, sest kõik me saame ükskord vanaks - ning püüame asja enda kasuks pöörata. Tegemist on suure tulevikuäriga, millesse tasub investeerida.

Ja see ei ole mitte ainult vanadekoduga seotud äri, nagu on siiani harjutud mõtlema. Kuigi ka Villa Benitadel on selles oma osa. Tuleviku märksõnaks on aga osutunud hoopis intelligentne kodu, mis võimaldab eakatel inimestel mugavalt toime tulla. Järjest rohkem eakaid inimesi soovib elada oma, mitte vanadekodus. Ja järjest rohkem inimesi soovib jätkata ka tööelu. Elatustaseme tõus on toonud kaasa parema tervise, mis seda võimaldab.

Üle 50aastaseid inimesi ühendava rahvusvahelise organisatsiooni AARP statistika järgi näiteks vaid 16 protsenti pensionile jäänutest ei jätka töötamist. Meiegi ettevõtjaid peaks see suundumus rõõmustama ning seda tuleks arvestada ka vähemalt osade tulevikutöökohtade loomises - vähem muskleid ja rohkem konti mitte murdvat ning ajutööd.

On lapsed suureks kasvanud ja kodust lahkunud, jääb eakatel vanematel rohkem aega iseendale - reisida, lõunatada väljaspool kodu, tegelda mitmete harrastustega, turgutada tervist. Vanus pole takistuseks ka edasiõppimiseks. Kõiki neid teenuseid oodatakse ka ettevõtjailt. AARPi järgi kuulub eakatele USAs üle kolmveerandi säästudest ja rohkem kui pool sissetulekuist. Seega on eakatel inimestel, mille eest neid teenuseid osta.

Eestis on praegu lood ehk vastupidi, ent peagi muutub olukord siingi. Ideid, mis suunas firma tegutsema panna, võib tänasest börsiloost terve hulga leida. Niisamuti leiab investor vihjeid, mis valdkonda tasuks oma vaba raha paigutada.

Võib muidugi küüniliselt väita, et tegemist on äridega, mis tahavad rikastuda vanainimeste arvel. Ent me kõik oleme ükskord vanad ning soovime ka siis elada väärikalt ja rõõmsalt ning peamine - võimalikult kaua iseseisvat elu. Tõenäoliselt oleme siis ka ise valmis maksma teenuste eest, mis meil seda kõige paremini teha aitavad. Investeerides täna selliste teenuste pakkujatesse, investeerime seega tegelikult iseenda tulevikku.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:27

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing