Kuhu on kadunud kauplemisaktiivsus?

Tarvo Vaarmets 07. aprill 2008, 00:00

Viimaste päevade ja ka kuude käibeid vaadates tuleb tõdeda, et kauplemisaktiivsus on meie kodubörsil märgatavalt vähenenud. See tähendab, et investorid vaatavad toimuvat pigem kõrvalt ja ootavad mingisugust tõuget.

Märtsis kaubeldi Tallinna börsil vaid 0,49 miljardi krooni eest, selle aasta veebruaris oli sama näitaja natuke alla ja jaanuaris veidi üle ühe miljardi. Eelmisel aastal kerkisid kuukäibed eranditult üle miljardi piiri, mistõttu keskmiseks kuukäibeks kaubeldi koguni 1,8 miljardit krooni. 2006. aasta keskmine kuukäive oli 0,94 miljardit, selle aasta esimese kvartali keskmine kuu käive aga 0,81 miljardit. Erilist optimismi ei lisa ka alanud aprill, sest senini näidatud päevakäivete jätkumine viiks meid kuu lõpuks napilt üle 0,5 miljardi krooni piiri.

Suure panuse eelmise aasta käivete suurenemisse andis muidugi ka 2006. aasta lõpus börsile tulnud Olympic EG, samuti hiljem lisandunud Ekspress Grupp ja Arco Vara. Seda nutusemad tunduvad selle aasta käibed, mis jäävad samasse suurusjärku kui kasiinoketi noteerimisele eelnenud kuukäibed. Investorid on seega selgelt ettevaatlikud - ei ole erilist ostu- ega müügihuvi. Osta ei juleta endiselt valitseva ebamäärasuse tõttu ja müüa ei taheta alla tambitud aktsia hindade tõttu. Mis siis saab? Millal aktiivsus tagasi tuleb? Selleks peab investorite suhtumises ja uskumistes midagi muutuma - kas saadakse tänu ettevõtete tulemustele ja rahunevale krediidikriisile kindlust või vastupidi - olukord läheb halvemaks ja investoreid haarab pessimism. Investorid peavad otsustama, võtma vähemalt lühiajalise seisukoha, siis tuleb ka aktiivsus tagasi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:27

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing