Hille Tressum • 6. aprill 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Merks kisti Lätis skandaali

3. aprillil ajalehes Dienas Bizness ilmunud artikkel väidab, et veebruaris altkäemaksu võtmises kahtlustatuna vahistatud Riia linna arendusosakonna eksjuht Vilnis Štrams on lähedastes suhetes nii Merksi juhi Ivars Geidansi kui ka Merko Ehituse juhi Toomas Annusega. Dienas Biznessi andmeil on just tänu Stramsi igakülgsele toetusele Merks arenenud Läti suurimaks ehitusfirmaks.

Linnaametniku arreteerimise põhjuseks polnud küll suhted Merksiga, vaid teda kahtlustati ehitusfirma NCC endise juhi Priit Toominga pakutud altkäemaksu vastuvõtmises.

"Kogu skandaal ja PR-kampaania näib toimuvat praegu pigem Eestis, sest esiteks ei ole Merksile ühtegi kahtlustust esitatud," ütles Merksi pressisekretär Arnis Lapinš reedel. Läti-suguses väikeriigis tunnevad tema sõnul kõik suurte ehitusfirmade omanikud kõrgeid ametnikke. "Meil on väike riik, kus kõik tunnevad kõiki," rõhutas Lapinš, mistõttu on kõmu korruptsioonist lihtne tekkima.

"Kuid sellist kahtlustust ei saa ometi tõsiselt võtta. Puudub ka info, et uurimisorganid oleks Ivars Geidansiga sellel teemal ühendust võtnud," kinnitas Lapinš.

Läti korruptsiooniga võitlemise büroo pressisekretär Andris Vitenburgs ütles, et Dienas Biznessi artikli näol võib tegemist olla ajakirjandusliku konstruktsiooniga, aga samas ei saa välistada, et sellel tõepõhja all pole, ja meedial on sellise info hankimiseks omad kindlad kanalid.

"Praegu saame kinnitada, et lisaks Riia linna administratsioonijuhile (Raimonds Janita - toim) ja arendusosakonna endisele juhile (Vilnis Štrams - toim) on kinni peetud ka praegune juht," ütles Vitenburgs. Baltic Timesi andmetel on tegu Peteris Strancisega, kes viidi 27. märtsil oma kabinetist, käed raudus, minema.

"On veel üks isik, kelle vastu me huvi tunneme, aga mingit infot selle kohta veel anda ei saa ega kinnita ka seda, kas viimane kinnipidamine toimus sama uurimise raames," lisas Vitenburgs.

Juurdlus on tema sõnul väga pingelises staadiumis, mistõttu ei saa uurija enamat öelda enne, kui on kindel, et info avaldamine uurimist ei sega.

"Loomulikult ei saa me kätt ette panna, kui info teisi kanaleid pidi avalikkuseni jõuab, kuid oma initsiatiivi me teabe jagamisel üles ei näita," märkis Vitenburgs ja lisas, et tegemist on väga keerulise juhtumiga. "Asjad ei ole nii lihtsad, et üks andis altkäemaksu ja teine võttis. Asi on palju laiem. Seetõttu ei saa ma Merksi kohta liikuvate kahtlustuste peale öelda ei jah ega ei," rääkis Vitenburgs.

Merko Ehituse kinnitusel on Lätis käivitunud laimukampaania, mille eesmärk on ettevõtte eemaletõrjumine Läti rahvusraamatukogu suurhankelt.

Merko Ehituse juhatuse liikme Alar Laguse sõnul on tegemist juhtumiga, mille asjaosaline on ajakirjanduses ilmunud materjalide põhjal üks teine ehitusfirma ja millel puuduvad igasugused seosed Merko kontserni firmadega.

"Viimastel päevadel Lätis ilmunud Merko Ehitust ründavad artiklid on seotud faktiga, et Merko Ehitus ja Merks esitasid suure tõenäosusega odavaimad pakkumised Läti rahvusraamatukogu hankele, millelt üritati ettevõtete ühispakkumist kõrvale tõrjuda," ütles Lagus. Tema sõnul on tegemist selgelt suunitletud laimukampaaniaga Merksi kõrvaletõrjumiseks rahvusraamatukogu hankelt.

"Merko Ehituse ja Merksi ühispakkumine on sadu miljoneid kroone soodsam kui konkurentidel ja on päris selge, et meie osalemine selles protsessi tekitab konkurentides arutut pinget," sõnas Lagus.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt