Ministeerium: eluasemega seotud kaupade ja teenuste hinnad odavnesid

07. aprill 2008, 11:37

Ainsana odavnesid märtsi kuuga eluasemega
seotud kaupade ja teenuste hinnad. See oli tingitud elektrihinna ajutisest
odavnemisest võrgutasude alandamise läbi.

Aprillis mõjutab eluasemekulutusi taas kaugkütte kallinemine, mille taga on valdavalt maagaasi sisseostuhindade tõus, teatas rahandusministeerium.

Statistikaameti andmetel aeglustus tarbijahindade aastane kasv märtsis 10,9 protsendini. Eurotsooni inflatsioon kiirenes välistegurite mõjul 3,5 protsendini, mis on käesoleva kümnendi uus kõrgtase.

Inflatsiooni aeglustumine veebruarikuus saavutatud tipust oli oodatud, samas lähikuudel jääb hinnakasv endiselt üle 10 protsendi. Aasta keskmiseks tarbijahindade tõusuks prognoosib rahandusministeerium 9 protsenti,

Kuigi aastases arvestuses võis suuremates kaubagruppides täheldada tagasihoidlikumat inflatsiooni, siis 0,8 protsendini ulatuv kuine inflatsioon viitab sellele, et osade kaupade ja teenuste osas tõstetakse jätkuvalt hindu.

Toornafta maailmaturuhindade tõus tingis mootorikütuste kallinemise eelmise kuuga võrreldes. Jahutoodete kallinemise taga on samuti väliskeskkonna mõjutused, kuna teravilja hinnad on maailmaturgudel taas tõusnud. Seevastu piimatoodete hinnatõus on peatunud ning ei ole välistatud, et lähikuudel võime kauplustes näha ka soodsamaid hinnatasemeid võrreldes praegusega.

Vaadates kodumaistest teguritest mõjutatavaid kaubagruppe, on veebruariga võrreldes rohkem kallinenud riided ning väljaspool kodu söömine. Seekord pikemalt kestnud allahindlused lükkasid riietuse kallinemise seoses kevad-suve kollektsioonide saabumisega kuu võrra edasi. Väljaspool kodu söögile tehtavad kulutused on juba alates möödunud aasta kevadest jõudsalt suurenenud ning vaatamata majanduskasvu pidurdumisele ja palgakasvu mõningasele aeglustumisele pole hinnatõusu pidurdumist toimunud. Siinkohal on ühe põhjusena mõju avaldamas toiduainete üleüldine kallinemine.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. April 2008, 11:35
Otsi:

Ava täpsem otsing