7. aprill 2008 • 4 min
Jaga lugu:

Pjotr Sedin maadleb raskustega

Kinnistud, mis asuvad Vineeri, Tatari, Vana-Lõuna tänava ja Pärnu maantee piirkonnas, võõrandatakse ühiselt. Enampakkumisel osalemiseks tuleb tasuda tagatisraha 10% alghinnast ehk 42 miljonit krooni.

Grove Investi suuromaniku Pjotr Sedini sõnul on tegemist vaid lihtsa enampakkumisega, pankrotist juttu pole. "Mina ei kommenteeri selliseid asju. Võib-olla Svenska Handelsbanken AB kommenteerib või äkki kohtutäitur, kuid mina ei kommenteeri midagi," märkis Sedin närviliselt, leides eile koosolekute vahel minuti ajakirjaniku jaoks.

Kas Grove Investi ähvardab pankrot? "Alghind on kirjas ja samuti on enampakkumises kirjas muud asjad. Mida mina oskan veel kommenteerida? Pankrotti ei ole, see on lihtsalt enampakkumine. Mida siin on võimalik veel kommenteerida?" lausus Sedin.

Kas seitse kinnistut on võimalik maha müüa? "Mina pole kinnisvaraspetsialist. Las eksperdid ja hindajad kommenteerivad," lisas Sedin.

Kinnistud on koormatud hüpoteekidega kokku 280 miljoni krooni eest. Järjekorras on esimesel kohal ühishüpoteek Svenska Handelsbanken AB kasuks summas 150 miljonit krooni. Teisel ja neljandal kohal on ühishüpoteegid SEB Ühispanga kasuks kokku summas 100 miljonit ja kolmandal järjekohal on ühishüpoteek Hansapanga kasuks summas 30 miljonit krooni.

Svenska Handelsbankeni Eesti filiaalist ei oldud nõus teemat kommenteerima, põhjendades seda pangasaladuse hoidmisega.

YIT Ehituse juhatuse esimehe Priit Saugi sõnul pole Sedinile kuuluvate kinnistute enampakkumises midagi imekspandavat.

"Arvan, et seitse kinnistut korraga sellise hinnaga müüa pole praegu tõenäoline," lausus Sauk. Kas mõistlikum oleks kinnistud eraldi müüa? "Ma pigem arvan, et see on seotud pangalaenudega. Kuid ma kardan, et pole suurt huvi sellise mastaabiga kinnistute vastu. Ka meil (YIT Ehitusel -toim) pole huvi," vastas Sauk.

Kas Sedini probleemid tulid üllatusena? "No ma olen seda ka aknast näinud siin, kuidas ehitus venib ja venib," vastas Sauk, vihjates raskustele Lutheri kvartaliga. "Ma arvan, et Sedin pole ainuke, kel on praegu sellised probleemid. Eks iga päev võib nüüd tuua sarnaseid uudiseid," märkis Sauk.

Riigil ja linnal on kinnistute ostueesõigus. Abilinnapea Eha Võrgu sõnul ei ole Tallinna linnal nende kinnistute omandamise vastu praegu huvi. Ka Riigi Kinnisvara ASil pole plaanis enampakkumisel osaleda.

Intervjuu vandeadvokaat Terje Eiprega.

Mis alustel firmadel kinnistud tavaliselt arestitakse?

Kohtutäitur täidab võlausaldaja nõuet võlgniku vastu täitedokumendi alusel. Näiteks jõustunud kohtulahend, samuti notariaalselt tõestatud kokkulepe, mis näeb ette kinnisasja omaniku kohustuse alluda kohe sundtäitmisele hüpoteegiga tagatud nõude rahuldamiseks.

Selleks, et tagada võlgnikule kuuluva vara säilimine (et võlgnik vara ise ära ei müüks), mille arvel oleks võimalik nõuet rahuldada, arestib kohtutäitur võlgniku vara. Vara arestitakse sissenõudja nõude ulatuses.

Kinnisasjade puhul kantakse kohtutäituri arestimisakti alusel kinnistusraamatusse kinnisasja käsutamise keelumärge kohtutäituri kasuks. Keelumärge Svenska Handelsbanken AB kasuks võib tähendada, et see on kinnistusraamatusse kantud näiteks hagi tagamise abinõuna seoses Svenska Handelsbanken AB poolt võlgniku vastu hagi esitamisega.

Sedin ei pruugi varadest ilma jääda?

Kui ta tasub võla, siis ta ei pruugi varadest ilma jääda, kuid iseasi on see, kas ta ka tasub võlad. Miks ta siis nii kaua ootas?

Kas on tõenäoline müüa seitse kinnistut korraga?

Arestitud vara müüb kohtutäitur tavaliselt avalikul suulisel enampakkumisel. Mõnel juhul võib vara müüa ka muul viisil. Saab ka ühe kinnistu kaupa vara realiseerida, kuid täitemenetluse eesmärk on vara müüa võimalikult suuremat kasu andval viisil. Kui kohtutäitur leiab, et kõiki kinnistuid koos müües on saadav kasu suurem, siis võib müüa vara ka n-ö tervikvarana.

Ma loodan, et nad (Grove Invest - toim) teavad, mida teevad, ja kindlasti on sellel pakkumisel turg ka olemas, kuid mitte Eestis. Pigem huvituvad sellest siiski välisinvestorid.

Ehk võib sellele pakkumisele leida huvilisi ka Eestist, kuid neid on tõenäoliselt vähe. Kindlasti kaalume seda pakkumist ka ise, kuid pole veel jõudnud ennast sellega täpsemalt kurssi viia.

Eks selle kohta (Sedini raskuste kohta - toim) on kõlakad ammu liikunud, kuid iseenesest praegu liigub turul ka palju vara. Selles valdkonnas pole elu ära lõppenud.

Elu läheb edasi, samuti ehitatakse edasi. Selge on see, et suurt kala on raskem püüda kui seitset väikest ja kogu pakkumise sihtgrupp on kaliibrilt kõrgem ning hind 420 miljonit nõuab enamat, kui väiksed tegijad suudaksid.

On olemas üks tõde, et kui võlgned pangale ühe miljoni, siis on see sinu probleem, kui 100 miljonit, siis on see panga probleem. Kellele seda Grove Investi pankrotti siis nüüd vaja oleks?

Autor: Kaisa Tahlfeld

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt