10 võimatut asja, mille teadus tegi võimalikuks 3: Õhust raskem ese lendab

08. aprill 2008, 13:06

Kui hakata lugema kõiki neid teadlasi, kes
raudkindlalt väitsid, et õhust raskemad esemed ei suuda lennata, läheks lugemine
sassi. Vennad Wrightid tõestasid, et nad kõik olid ekslikud.

Neist väitjatest kõige tuntum on ilmselt lord Kelvin, kes 1895. aastal teatas, et „õhust raskemad lendavad masinad pole võimalikud”. Kõigest kaheksa aastat hiljem saabus tõestus, et tal polnud õigus.

Isegi Kelvini kurikuulsa seisukohavõtuga samal ajal olid teadlased ja insenerid kiiresti lähenemas eesmärgile, milleks oli õhust raskem lennumasin. Õhupallidel lendamine oli saanud tavaliseks juba 18. sajandi lõpus ning sajand hiljem osati õhupalle juhtida. Mitmed erinevatel ideedel põhinevad lennumasinad, näiteks Félix du Temple monotiib olid suutnud ka veidi aega õhus püsida.

1716. aastal kirjutas teoloog ja teadlane Emanuel Swedenborg lennumasinate ehitamisest ning märkis, et neist on kergem rääkida kui ideid realiseerida. Tema sõnul on lendamiseks vaja rohkem jõudu ja vähem kaalu kui on inimkehal.

Swedenborg lähtus tiibadest, mis lehvitavad nagu linnutiivad. Lendamise muutsid võimalikuks kaks arengut. Esiteks jäeti kõrvale idee lehvitavatest tiibadest ning saadi aru, et tiibade abil on võimalik õhus liuelda. Teiseks oli lendamiseks vaja sisepõlemismootorit. Selle patenteeris Nicolaus Otto 1877. aastal.

Loe edasi: Kosmoselennud

Loe ka sarja varasemaid osi: Täheuuringud ja Taevast võib sadada meteoriite.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. April 2008, 19:13
Otsi:

Ava täpsem otsing